TMS Starter: 22 XI

22-11-2021 07:49
Dolar kontynuuje trend aprecjacyjny po wystąpieniach przedstawicieli Fed z piątku. Rynek akcji złapał zadyszkę, a na rynku surowców widać obawy przed spowolnieniem gospodarczym. Niezmiennie pod presją sprzedających trzymają się kryptowaluty.
  • W piątek ważne postaci Rezerwy Federalnej zabrały głos w kwestii możliwego przyspieszenia procesu wychodzenia z programu skupu aktywów. Wiceszef Fed Clarida oraz dwaj inni przedstawiciele wyrazili opinię, że szybszy tapering może być tematem grudniowego posiedzenia FOMC. 
  • Dolar przyjął informację z zadowoleniem i kontynuuje trend aprecjacyjny. EUR/USD spada do 1,1275. W tym samym czasie GBP/USD znajduje się w okolicy 1,3440. 
  • W poniedziałek rano pozytywnie wyróżniają się waluty z Antypodów. Aussie oscyluje wokół 0,7250, przy notowaniach NZD/USD na poziomie 0,7010. Rynek wycenia środową podwyżkę stóp procentowych w Nowej Zelandii na 25pb z prawdopodobieństwem ruchu w górę o 50pb. 
  • Silniejszy dolar może oznaczać dalsze problemy dla walut EM. Nowy tydzień złoty zaczyna w okolicy poziomów odniesienia, ale z tendencją do dalszego osłabienia. USD/PLN na poziomie 4,1580. 
  • Na rynku surowców tanieje ropa naftowa. W największym stopniu inwestorzy obawiają się, że Stany Zjednoczone, Chiny oraz Japonia porozumieją się w sprawie uwolnienia rezerw strategicznych. W pewnym stopniu rynek może również wyceniać obawy przed spowolnieniem gospodarczym w związku z szybszym zacieśnianiem monetarnym. 
  • O poranku baryłka WTI jest wyceniana na 75,8 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 77.8 USD. 
  • Na silniejszego dolara negatywnie reaguje złoto. Uncja kruszcu kwotowana jest na poziomie 1845 USD. 
  • Na rynku akcji widać wyraźną zadyszkę. Dow Jones spadał przed weekendem o 0,75 proc., a S&P500 stracił 0,14 proc. Nad kreską utrzymał się jedynie Nasdaq100. Technologiczny indeks dzień zakończył zwyżką o 0,40 proc. 
  • Na rynku Azjatyckim nastroje są mieszane. Nikkei225 zyskuje 0,1 proc., przy korekcie Hang Seng o około 0,5 proc. Jednocześnie zarówno KOSPI, jak i Shanghai Composite wychodzą powyżej poziomów odniesienia i rosną odpowiednio o 1,4 proc. oraz 0,6 proc. 
  • Notowania terminowe indeksu DAX sugerują pozytywne otwarcie sesji na rynku europejskim. 
  • Na rynku kryptowalut wciąż dominuje podaż. Cena bitcoina spada do 57 tys. USD, a notowania Ethereum utrzymują się w okolicy 4,1 tys. USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.