TMS Starter: 21 I

21-01-2021 08:03
Rynki w Azji kontynuują pozytywny trend w ślad za nowymi rekordami na Wall Street w środę. Wzmacniają się oczekiwania ożywienia gospodarczego z fiskalną pomocą. USD słabnie, zyskują waluty surowcowe. Nieoczekiwany wzrost zapasów ciąży na cenach ropy naftowej.
  • Indeksy w Azji poprawiają historyczne szczyty, kopiując zachowanie rynku w USA, ponieważ inwestorzy mają nadzieję na większy impuls fiskalny od nowo zaprzysiężonego prezydenta USA Joe Bidena, aby zrównoważyć szkody wyrządzone przez pandemię COVID-19.
  • Republikanie w Kongresie Stanów Zjednoczonych wyrazili gotowość do współpracy z nowym prezydentem w zakresie kluczowego dla jego administracji planu pomocowego w wysokości 1,9 biliona dolarów, ale niektórzy sprzeciwiają się tak wysokim kosztom.
  • Mimo to na rynkach dominuje optymizm. Hang Seng pierwszy raz od maja 2019 r. przebił 30 000 pkt., co zainicjowało realizację zysków (-0,55 proc.). Chiński Shanghai Composite zyskuje prawie 1 proc., a japoński Nikkei225 wzrósł o 0,8 proc.
  • Kontrakty terminowe na S&P 500 rosną (0,2 proc.) po tym, jak indeks odnotował swoją najlepszą reakcję pierwszego dnia na inaugurację prezydenta od co najmniej 1937 r. (1,39 proc.). Indeks Nasdaq 100 zyskał ponad 2%, poprawiając historyczne szczyty. Prym wiodły akcje Netflixa w reakcji na dobre wyniki (16,85 proc.).
  • Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami utrzymał parametry polityki pieniężnej bez zmian, jednocześnie powtarzając, że w razie potrzeby nie zawaha się podjąć dalszych działań. USD/JPY na 103,40 spada do dwutygodniowych minimów z powodu ogólnej deprecjacji dolara.
  • Indeks dolarowy DXY traci dziś 0,2 proc., gdyż wraca ujemna korelacja waluty z apetytem na ryzyko. EUR/USD wraca ponad 1,21, GBP/USD testuje 1,37.
  • AUD jest pośród najmocniej zyskujących walut, podchodząc do 0,7775. W grudniu zatrudnienie w Australii wzrosło o 50,0 tys. (prog. 50 tys.) po wzroście o 90,0 tys. w listopadzie. Dzisiejsze wyniki wskazują na dość solidne ożywienie na australijskim rynku pracy.
  • EUR/PLN nie może oderwać się do 4,53. USD/PLN obniżył się do 3,7350.
  • Na rynkach surowcowych ceny ropy obniżyły się w wyniku nieoczekiwanego wzrostu zapasów w USA. Raport API wskazał na wzrost zapasów o 2,56 mln baryłek przy prognozie -0,3 mln. WTI traci dziś 0,2 proc. do 53,2 USD/b, a Brent cofa się o 0,2 proc. pod 57 USD/b.
  • Cena złota powoli rośnie do 1874 USD za uncję.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.