TMS Starter: 20 VII

20-07-2021 07:45
Awersja do ryzyka, wywołana obawami o rozprzestrzenianie się wariantu delta koronawirusa zdominowała rynki finansowe. W poniedziałek traciły wszystkie ryzykowne aktywa, a wtorkowy przebieg sesji azjatyckiej sugeruje podtrzymanie niedźwiedzich nastrojów.
  • Strach przed kolejną falą zachorowań podsycały w poniedziałek doniesienia z Francji, gdzie dobowa liczba nowych przypadków ponownie przekroczyła 10 tys. osób. Wielka Brytania luzuje znaczną część restrykcji, gdyż wysoki stopień wyszczepienia pozwali łagodniej przejść jesienny sezon chorobowy. Pomimo, to CDC ostrzega obywateli USA przed podróżami na Wyspy. 
  • O obawach przed kolejnym lockdownem świadczy m.in. poniedziałkowa przecena spółek wrażliwych na epidemiczne restrykcje. Royal Caribbean (RCL.US) tracił 4 proc., a Delta Airlines (DAL.US) ponad 3,7 proc. Cały indeks S&P500 cofnął się o 1,59 proc., podczas gdy notowania Nasdaq100 traciły 1,06 proc. Najsilniej zniżkował w poniedziałek Dow Jones, w przypadku którego korekta osiągnęła wartość 2,09 proc. 
  • W trakcie handlu azjatyckiego spadki podtrzymują indeksy Nikkei225 (-0,8 proc.) oraz Hang Seng (-1,1 proc.). Notowania terminowe indeksu DAX sugerują skromne odbicie na starcie sesji kasowej. 
  • Na FX przeważa dolar, który we wtorek ma mniejsze wsparcie z rynku długu. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA odbijają do 1,20 proc., po tym jak w poniedziałek osiągnęły wartość najniższą od lutego br. (1,16 proc.). EUR/USD utrzymuje się w okolicy 1,1780. 
  • Poziom 4,60 testowały w piątek notowania EUR/PLN. Złoty nie cieszy się dobrym sentymentem wśród inwestorów, a negatywne nastroje na rynkach bazowych dokładają więcej presji na jego osłabienie. 
  • Obawy o kolejny lockdown oraz porozumienie OPEC+ zepchnęło ceny ropy WTI do 66,6 USD za baryłkę. Surowiec spod znaku Brent kwotowany jest na 68,8 USD za baryłkę. 
  • Poniżej 30 tys. USD zanurkował bitcoin. Wtorkowa przecena opiewa na ponad 4 proc., a jeden token wyceniany jest na 29,5 tys. USD. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.