TMS Starter: 20 V

20-05-2021 08:05
Dolar umocnił się w środę po publikacji minutek FOMC. Głosy z banku centralnego rozważające zmiany w polityce pieniężnej nie pomogły Wall Street, ale katalizatorem wyprzedaży były gigantyczne spadki cen kryptowalut.
  • Z opublikowanego w środę protokołu po ostatnim posiedzeniu FOMC wynika, że pojawiła się na nim kwestia zmiany parametrów polityki pieniężnej. Napisano, że "pewna liczba" członków uznała, że jeśli ożywienie się utrzyma, właściwe będzie "rozpoczęcie dyskusji na temat planu dostosowania tempa zakupów aktywów".
  • Po publikacji rentowności amerykańskich 10-latek znalazły się przejściowo na 1,69 proc., ale ruch został wygaszony i w czwartek rano obserwujemy poziomy 1,66 proc. 
  • Na FX umocnił się dolar. Przejściowo kurs EUR/USD spadał do 1,216, ale w czwartek rano minimalnie odbija i jest przy 1,2180. GBP/USD również niżej, na poziomie 1,4110. 
  • Rynek akcji w USA kończył dzień pod kreską. O 0,48 proc. cofnął się Dow Jones, korekta S&P500 wyniosła 0,29 proc. Najmniej spadał Nasdaq100, który zakończył dzień 0,03 proc. poniżej poziomów odniesienia. 
  • Katalizatorem awersji do ryzyka okazała się spektakularna przecena na rynku kryptowalut. Przejściowo cena bitcoina spadła poniżej 30 tys. USD, ale zapewnienie Muska, że Tesla nie sprzeda swoich Tokenów nieco uspokoiło sytuację. W czwartek rano bitcoin wyceniany jest na około 39,5 tys. USD. 
  • Handel na rynkach azjatyckich przebiega w mieszanych nastrojach. Japoński Nikkei225 dodaje 0,35 proc., ale notowania Shanghai Composite cofają się o 0,25 proc. Około 0,7 proc. poniżej poziomów odniesienia znajduje się Hang Seng. 
  • Na rynku towarowym odbija ropa naftowa, która na fali złych nastrojów rynkowych straciła w środę ponad 3 proc. Baryłka ropy WTI kosztuje około 63,5 USD, a surowiec spod znaku Brent wyceniany jest na 66,8 USD. Cena złota rośnie do 1876 USD za uncję. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.