TMS Starter: 2 VII

02-07-2021 07:51
Indeksy w Azji z mieszanymi wynikami, gdyż pozytywny efekt nowych rekordów na Wall Street znosi się z obawami o wpływ wariantu delta wirusa COVID-19. Ceny ropy rosną, gdyż rozmowy OPEC+ zostały przeciągnięte z powodu sporów między członkami sojuszu. USD i reszta FX czekają na raport NFP.
  • Wstępne wzrosty indeksów w Azji w ślad za rekordowym zamknięciem na Wall Street zostały zneutralizowane przez presję ze strony spadającego rynku chińskiego. Shanghai Composite traci 1,8 proc., a Hang Seng dołuje o 1,7 proc., gdyż inwestorzy obawiają się, że nowy wariant delta wirusa COVID-19 oraz zaostrzanie warunków kredytowych osłabia wzrost gospodarczy.
  • Ale japoński Nikkei225 rośnie o 0,2 proc., a koreański KOSPI handluje się płasko.
  • W USA S&P500 wzrósł wczoraj o kolejnej 0,52 proc. Dziś futures na indeks nie wiele się zmienił. Przed sesją w Europie kontrakt na niemiecki DAX rośnie o 0,2 proc.
  • Zmiany są niewielkie, gdyż inwestorzy oczekują wskazówek z raportu NFP z USA. Silny (lub słaby) przyrost zatrudnienia będzie miał istotne znaczenie dla przyszłej polityki pieniężnej Fed.
  • Wyczekiwanie ogranicza zmienność na rynku walutowym. Indeks dolarowy zatrzymał się przy 92,5. EUR/USD dryfuje tuż pod 1,1850, a GBP/USD trzyma się blisko dwumiesięcznych minimów. Funt osłabił się wczoraj po słowach prezesa Banku Anglii Baileya, zdaniem którego bank nie powinien nadmiernie reagować na tymczasowy skok inflacji.
  • Niewiele się dzieje na rynku złotego – EUR/PLN stabilizuje się w przedziale 4,51-4,52.
  • Ceny ropy Brent poszybowały wczoraj do 76,74 USD/b, gdyż wczorajsze posiedzenie OPEC+ zostało przedłużone do piątku w związku z brakiem porozumienia w sprawie bazowego poziomu produkcji, od którego liczone są cięcia wydobycia. Nieporozumienia wzmacniają oczekiwania, że członkowie sojuszu nie dojdą do kompromisu w kwestii uwolnienia dodatkowej podaży.

Kontrakt na ropę Brent w kanale wzrostowym i najwyżej od 2018 r.; Źródło: TMS Direct

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.