TMS Starter: 2 IX

02-09-2021 07:51
Zmienność na rynkach finansowych przygasa w oczekiwaniu na piątkowy raport NFP. Notowania większości aktywów utrzymują się przy poziomach odniesienia, choć przeważa skromna awersja do ryzyka. Dynamicznie rusza się jedynie bitcoin.
  • Po środowym rozczarowaniu w raporcie ADP (+374 tys. vs prog. +625 tys.) rynki zareagowały optymistycznie, a rajd ryzyka wyprowadził notowania wielu aktywów na wyższe poziomy. Ten nie trwał jednak długo, gdyż inwestorzy pamiętają o kilku pomyłkach firmy ADP i ze spokojem wyczekują oficjalnych danych. 
  • W takim środowisku notowania większości instrumentów znajdują się w okolicy poziomów odniesienia. Dow Jones cofnął się w środę minimalnie (-0,13 proc.), a S&P500 kończył sesję na minimalnym plusie. O około 0,33 proc. zyskiwał Nasdaq100. 
  • W Azji nastroje są mieszane po świeżych regulacyjnych doniesieniach z Pekinu. Nikkei225 wprawdzie zyskuje 0,2 proc., ale kurs Hang Seng cofa się o 0,1 proc. 
  • Na FX dolar stabilizuje swoje notowania względem głównych rywali, ale na relatywnie niskich poziomach. EUR/USD odbił do 1,1840, a GBP/USD oscyluje wokół 1,3775. 
  • Solidne dane z gospodarki Australii premiują AUD, który wyróżnia się w segmencie G10. AUD/USD znajduje się na poziomie 0,7375. 
  • Tąpnięcie w wielkości zapasów ropy naftowej w USA wsparło notowania surowca na rynkach finansowych. Z raportu DoE wynika, że w ciągu tygodnia kończącego się 27 sierpnia wielkość zapasów ropy naftowej w USA spadła o ponad 7 mln baryłek (prog. -2,9 mln baryłek).
  • Tąpnięcie w zapasach to w głównie efekt wcześniejszego wyłączenia platform wydobywczych, podczas gdy część rafinerii nadal funkcjonowała i była zmuszona korzystać z rezerw.
  • Baryłka WTI kwotowana jest w czwartek o poranku na poziomie 68,3 USD, przy cenie ropy Brent w okolicy 71,4 USD za baryłkę. 
  • Nie bez znaczenia jest decyzja OPEC+, która utrzymuje w mocy plan stopniowego zwiększania produkcji o 400 tys. baryłek miesięcznie. 
  • O prawie 3 proc. zwyżkują notowania Bitcoina, który wykazuje apetyt na ponowny test psychologicznego oporu z poziomu 50 tys. USD. W czwartek rano najbardziej popularna kryptowaluta notowana jest w okolicy 49,5 USD za token. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.