TMS Starter: 19 I

19-01-2022 07:40
Wzrost rentowności papierów skarbowych przyspieszył wyprzedaż na globalnym rynku akcji. Na dużej części aktywów widoczny jest spadek optymizmu. Wyjątek ponownie stanowi ropa naftowa, której sprzyjają fundamentalne założenia.
  • Po długim weekendzie we wtorek do gry wrócili inwestorzy z USA. Dla giełdowych byków nie był to jednak udany powrót. Przecena obligacji skarbowych (wzrost rentowności) ponownie uruchomił większą podaż na Wall Street. 
  • Przy rentowności Amerykańskich 10-latek na poziomie 1,87 proc. Dow Jones cofnął się o 1,51 proc., a notowania S&P500 zniżkowały o 1,84 proc. W  tym samym czasie technologiczne walory zgrupowane w indeksie Nasdaq100 traciły 2,60 proc. 
  • Negatywny trend podtrzymywany jest w trakcie handlu Azjatyckiego. Japoński Nikkei225 cofa się o około 3 proc., przy przecenie Hang Seng na poziomie 0,65 proc. Południowokoreański KOSPI oraz Shanghai Composite oddaja około 0,7 proc.
  • Jeden z nielicznych wyjątków na Nowojorskim parkiecie stanowił Activision Blizzard. Microsoft (MSFT.US) poinformował o przejęciu producenta gier spółki Activision (ATVI.US). Z doniesień medialnych wynika, że kwota transakcji wyniesie 70 mld USD w gotówce. Akcje ATVI drożały o 25 proc. 
  • Jedną z przyczyn korekty stały się spekulacje, że Fed może podnieść w marcu stopy procentowe o więcej niż 25pb w obliczu dobrej sytuacji na rynku pracy i wysokiej inflacji. 
  • Takie rozważania wpływają pozytywnie na dolara. We wtorek zaliczył on największe jednodniowe umocnienie od początku nowego roku. EUR/USD spadł w okolice 1,1330. 
  • W środę o poranku widoczna jest próba odreagowania siły zielonego. Dobrze radzą sobie waluty z Antypodów. Pomimo dość słabego odczytu indeksu zaufania konsumentów w Australii, aussie umacnia się do 0,7190. 
  • Przed sprzedającymi skutecznie broni się ropa naftowa. W oczekiwaniu na przesunięte szacunki API cena surowca ponownie rośnie o około 0,2 proc. Baryłka WTI wyceniana jest na około 86 USD, przy cenie Brent na poziomie 88,6 USD. 
  • Na rynku towarowym próżno szukać jednak zaskakującej zmienności. Cena złota na rynkach finansowych zdaje się być przyklejona do okoli 1815 USD za uncję.
  • Na rynku kryptowalut ponownie obserwujemy marazm. Cena bitcoina utrzymuje się przy 41,8 tys. USD.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.