TMS Starter: 18 X

18-10-2021 07:46
Piątkowa sesja w USA kończyła się w pozytywnych nastrojach, ale w nowym tygodniu to dolar i bezpieczniejsze aktywa zyskują przewagę. Rosną rentowności długu, a ceny surowców utrzymują się daleko powyżej poziomów odniesienia.
  • Przed weekendem Wall Street kończyła handel w dobrych nastrojach. Dow Jones zyskał 1,09 proc., a S&P500 umocnił się o 0,75 proc. O około 0,5 proc. w górę wspiął się Nasdaq100. 
  • Dane o PKB z Chin wskazują na kolejne z rzędu hamowanie gospodarki. W 3Q21 dynamika w ujęciu rocznym wyniosła 4,9 proc. (poprzednio 7,9 proc. r/r). 
  • Obawy o hamowanie gospodarki ciążą indeksom w Azji. Japoński Nikkei225 traci 0,25 proc., a notowania Hang Seng pod koniec sesji zniżkują o 0,55 proc. Shanghai Composite cofa się o 0,4 proc. 
  • Rosnące ceny w globalnej gospodarce podbijają zakłady na zacieśnianie monetarne. Prezes BoE Bailey zastrzegł, że władze monetarne będą musiały podjąć działania w celu ograniczenia inflacji. Jest to jednak jedynie potwierdzenie oczekiwań rynku, które nie umacnia funta. 
  • Dolar jest w poniedziałek najsilniejsza walutą w przestrzeni G10. Wspierają go rosnące rentowności amerykańskiego długu, które w przypadku 10-letnich papierów skarbowych oscylują wokół 1,60 proc. 
  • W Nowej Zelandii inflacja konsumencka w 3Q21 podskoczyła do 4,9 proc. r/r (poprzednio 3,3 proc. r/r). NZD/USD utrzymuje się jednak w okolicy 0,7065. 
  • Obawy o utrzymującą się wysoką inflację podbijają coraz wyższe ceny surowców. W poniedziałek baryłka WTI kwotowana jest 1,5 proc. powyżej poziomów odniesienia przy 82,9 USD. Cena surowca spod znaku Brent oscyluje wokół 85,8 USD. 
  • Powyżej 10 tys. USD za tonę wróciła cena miedzi. Kurs utrzymuje się najwyżej od maja bieżącego roku, kiedy to chińskie władze rozpoczęły uwalnianie rezerw strategicznych metalu. 
  • Po dynamicznym umocnieniu notowania złota zawróciły w okolice 1765 USD/oz. Wycena kruszcu silnie skorelowana jest z dolarem, a jego umocnienia wpływa na spadek wartości złota. 
  • Na rynku kryptowalut trwa rajd optymizmu. Kurs Bitcoina osiągnął wartość 62 tys. USD. Nieco słabiej radzą sobie pozostałe tokeny. Ethereum wyceniane jest na 3,8 tys. USD, a Litecoin na 186 USD. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.