TMS Starter: 17 I

17-01-2022 07:41
Nastroje na rynku uległy nieco pogorszeniu po słabszych danych o PKB z Chin. Ceny ropy naftowej stabilizują się jednak na wysokich poziomach, a zmienność na FX pozostaje relatywnie niewielka. Przed weekendem Wall Street kończyła sesje z mieszanym sentymentem.
  • Piątkowa sesja w Stanach Zjednoczonych przebiegał w mieszanych nastrojach. Dow Jones wprawdzie stracił 0,56 proc., ale S&P500 oraz Nasdaq100 kończyły dzień powyżej poziomów odniesienia, zyskując odpowiednio 0,08 proc. oraz 0,59 proc. 
  • W Azji trudno szukać jednolitego wzorca. Japoński Nikkei dodaje 0,75 proc. (pomagają dobre dane o zamówieniach), ale Hang Seng cofa się o 1 proc.
  • Pomimo słabych danych z realnej gospodarki Shanghai Composite zyskuje około 0,6 proc. W poniedziałek opublikowano dane, z których wynika, że PKB Kraju Środka rosło o 4 proc. r/r w 4Q21. Jest to tempo najwolniejsze od drugiego kwartału 2020 roku, co wskazuje na sporo spowolnienie w Chińskiej gospodarce. 
  • W takiej sytuacji Chiński Bank Ludowy zdecydował się ściąć stopy procentowe (stopę pożyczek rocznych oraz tygodniowych) o 10 pkt. bazowych. Jednocześnie władze prowadzą twardą politykę antyCOVID19, co w dużej mierze przekłada się na problemy gospodarki. 
  • Nastroje na rynkach nieco się schłodziły. Po tym jak notowani ropy Brent przebiły lokalne maksima cena ustabilizowała się na poziomie 86,3 USD za baryłkę. Jednocześnie cena benchmarku WTI opiewa na 83,6 USD za baryłkę. 
  • Notowaniach bezpiecznych przystani, takich jak złoto, nie sugerują jednak drastycznego spadku optymizmu. Uncja kruszcu drożeje nieznacznie do około 1819 USD. 
  • Na rynku walutowym również nie widać korekty sentymentu, a jedynie niewielkie zmiany. EUR/USD utrzymuje się przy poziomach odniesienia - 1,1415, podczas gdy GBP/USD oscyluje wokół 1,3673. 
  • Bezpieczny jen jest w poniedziałek najsłabszą walutą w segmencie G10. Notowania USD/JPY odbiły do 114,5 pkt. 
  • Złoty odreagował nieco umocnienia, a kurs USD/PLN urósł do 3,9746. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.