TMS Starter: 16 III

16-03-2021 07:53
Rynek akcji w Azji zyskuje we wtorek podążając za rekordami głównych indeksów na Wall Street. Rentowności amerykańskich papierów skarbowych minimalnie niżej, co umożliwia odreagowanie ryzykownym aktywom.
  • We wtorek rano rentowności 10-cio letnich obligacji USA oscylują wokół poziomu 1,59, a ich minimalne cofnięcie stwarza przestrzeń do umocnienia ryzykownych aktywów. W oczekiwaniu na dwudniowe posiedzenie Fed rynek akcji szuka nowych szczytów.
  • W Stanach Zjednoczonych główne benchmarki kończyły sesję nad kreską. Dow Jones wspiął się o 0,5 proc. do rekordowych 32953 pkt., a indeks S&P500 zyskiwał 0,65 proc. i również zdobył historyczne szczyty. Najsilniej wzrostowym indeksem na Wall Street był  w poniedziałek Nasdaq, którego notowania urosły o 1,05 proc.
  • W ślad za pozytywnym wydźwiękiem sesji amerykańskiej podążają inwestorzy z Azji, gdzie większość indeksów świeci na zielono. Notowania Nikkei225 zyskują 0,5 proc., a Hang Seng dodaje 0,35 proc. O 0,5 proc. rosną notowania Shanghai Composite.
  • Futures na europejskie indeksy znajdują się zdecydowanie niżej, gdyż uwaga rynku coraz bardziej przenosi się na pole szczepień przeciwko COVID19, gdzie Europa zmaga się z dużymi opóźnieniami. Dodatkowej niepewności dodaje fakt, że duże gospodarki, Francja i Niemcy zawiesiły czasowo sczepienia preparatami firmy AstraZeneca.
  • Na rynku walutowym obserwujemy stabilizację z kursem EUR/USD w okolicy poziomów odniesienia przy 1,1930.
  • Najsłabszą walutą z koszyka G10 jest we wtorek szterling, który w relacji do dolara traci 0,25 proc., a kurs GBP/USD cofa się do 1,3860. W tle pobrzmiewa echo brexitu i tarć na linii Bruksela-Londyn.
  • Ropa naftowa tanieje o niemal 1 proc., a cena baryłki WTI spada do poziomu 64,7 USD. W przypadku surowca typu Brent, za jedną baryłki inwestorzy płacą 68,2 USD.
  • Notowania bitcoina spadają kolejną z sesję z rzędu, a wtorkowa przecena wynosi około 3,5 proc. Kryptowaluta nie podtrzymała rajdu po zdobyciu historycznych szczytów i cofa się w okolice 55 tys. USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.