TMS Starter: 15 IX

15-09-2021 07:38
Słabe dane z Chin wywołują obawy o wzrost gospodarczy. Produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna Państwa Środka wypadłą poniżej oczekiwań. Hang Seng traci ponad 1 proc. a japoński Nikkei jest pod kreską 0,46 proc.
  • Dane z Chin, które poznaliśmy o 4 nad ranem polskiego czasu, pokazały rozczarowujący obraz chińskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna w sierpniu wyniosła 2,5 proc. (oczekiwano 7,2 proc.) a produkcja przemysłowa uplasowała się na poziomie 5,3 proc. (oczekiwano 5,8 proc.). Te informacje wywołały spadki na azjatyckich giełdach. Indeks MSCI  obejmujący akcje Azji i Pacyfiku (poza Japonią) spadł o 0,82 proc. Japońska indeks odpadł od 31-letniego maksimum. 
  • Publikacje makro z Państwa Środka pokazują, że przedsiębiorstwa zmagają się ze skutkami lokalnych restrykcji w następstwie wybuchów epidemii wirusa COVID-19, wąskich gardeł w łańcuchu dostaw i wysokich kosztów surowców. 
  • Wczoraj poznaliśmy wskaźnik CPI dla Stanów Zjednoczonych. Dane pokazały, że szczyt inflacji jest już za nami. Wzrost CPI w sierpniu zanotował najmniejszy wzrost od sześciu miesięcy. Publikacja danych umocniła dolara. EUR/USD wzrósł ponad poziom 1,1840, choć w kolejnych godzinach sesji amerykańskiej ponownie skierował się do 1,18. Dynamicznym wzrostem zareagowało złoto, które zdrożało do ponad 1800 USD za uncję.  
  • Dane z USA wywołują ponownie gorącą dyskusję co zrobi Rezerwa Federalna w sprawie ograniczenia zakupów aktywów na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień. Decyzje FOMC zależą w dużej mierze od kondycji rynku pracy i sytuacji inflacyjnej. 
  • Publikacje makro w USA wywołały wzrost kontraktó na indeksy amerykańskie. Jednak w trakcie trwania rynku kasowego na Wall Street dominowały spadki. Dow Jones Industrial spadł o 0,84 proc. Nasdaq100 zniżkował o 0,33 proc. a SP500 zamknął dzień spadkami na poziomie -0,57 proc. 
  • Ropa WTI aktualnie jest wyceniana na poziomie 70,97 USD za baryłkę a odmiana brent na 74,12 USD. Wczoraj w miesięcznym raporcie kartel OPEC wskazał na pewne sygnały przeszacowania globalnego popytu na surowiec. Prognozy zostały zrewidowane w dół. Ropa naftował została wczoraj przeceniona. Widać jednak w tym momencie odbicie na kontraktach. 
  • Złoty jest nadal słaby po ubiegłotygodniowej konferencji prof. Glapińskiego. Wczoraj notowania EUR/PLN przełamały poziom 4,5550 ustanawiając wrześniowy szczyt. Dziś kluczowe dla PLN będą dane inflacyjne (finalne) za sierpień, które poznamy o 10:00. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.