TMS Starter: 14 VII

14-07-2021 08:14
Na rynku akcji kontynuowane są spadki przy nastrojach popsutych przez zaskakujący skok inflacji w USA, który ożywienia dyskusję o zacieśnianiu polityki Fed. USD pozostaje silny, ale w środę szybuje NZD po jastrzębiej niespodziance w decyzji RBNZ.
  • Czerwcowy odczyt inflacyjny CPI z USA przekroczył wszystkie prognozy (5,4 proc. r/r, prog. 4,9 proc.) i wskazał na wyższe koszty związane z otwarciem gospodarki po pandemii . Choć spora część presji inflacyjnej bierze się z czynników przejściowych, inwestorzy dostrzegają ryzyko trwalszych wzrostów, które mogą wymusić szybsze niż oczekiwano zmniejszenie stymulacji.
  • We wtorek obawy ściągnęły w dół indeksy na Wall Street (S&P500 -0,35 proc.), a wyprzedaż jest kontynuowana na rynku futures: -0,2 proc.
  • Awersja do ryzyka przynosi spadki w Azji. Japoński Nikkei225 traci 0,3 proc., Hang Seng spada o 0,5 proc., a Shanghai Composite dołuje o 0,5 proc.
  • Przed startem sesji w Europie podtrzymanie umiarkowanych spadków zapowiada dołujący kontrakt na DAX: -0,2 proc.
  • Dolar amerykański utrzymuje większość z zysków zdobytych po silnym odczycie CPI. EUR/USD zatrzymał się przy 1,1790. GBP/USD spadł w okolice 1,38.
  • NZD szybuje dziś ok. 1 proc. (NZD/USD 0,7015) w reakcji na decyzję RBNZ, która była bardziej jastrzębia niż oczekiwano. Bank zaskoczył zakończeniem programu skupu aktywów LSAP, który pierwotnie miał zakończyć się w czerwcu 2022 r. To implikuje przygotowywanie się do podwyżki stóp procentowych, prawdopodobnie w listopadzie, w oparciu o poprawiajcie się warunki gospodarcze.
  • Silny dolar, spadki EUR/USD i obawy o zacieśnianie polityki Fed uderzają w waluty rynków wschodzących. Złoty ma za sobą kolejny słaby dzień z EUR/PLN wyrzuconym ponad 4,57. USD/PLN jest na 3,88.
  • Ropa cofa się dziś skromnie (-0,3 proc.) po tym, jak wczoraj zyskała 1,5 proc. na powracających oczekiwaniach zacieśniającego się globalnego rynku paliw. WTI wrócił ponad 75 USD/b, w czym pomógł pozytywny raport API – w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA skurczyły się o ponad 4 mln baryłek.
  • Na rynku złota wygrywają obawy przed inflacją – cena uncji wzrasta do 1813 USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.