TMS Starter: 14 VI

14-06-2021 08:02
Spokojny start tygodnia na giełdach, podczas gdy na FX USD czeka na wzmianki od FOMC w środę. Lekki wzrost rentowności obligacji USA wspiera dolara. Złoto jest niżej, ale ropa naftowa poprawia szczyty.
  • Światowe akcje utrzymywały się w poniedziałek blisko rekordowych poziomów, ale zmienność powoli wchodzi w wakacyjny klimat bez silnego sugerowania kierunku. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,6 proc. Giełda w Chinach jest zamknięta z powodu święta.
  • Futures na S&P500 rośnie dziś o 0,1 proc. po umiarkowanych wzrostach w piątek – indeks kasowy zakończył piątkową sesję wzrostem o 0,19 proc.
  • Rentowności obligacji skarbowych USA delikatnie rosną w kierunku 1,46 proc., dając pośrednie wsparcie dla dolara, choć na przestrzeni azjatyckiej części sesji efekt ten stawał sieć oraz słabszy. Inwestorzy redukują ryzyko przed środowym komunikatem FOMC, gdzie większym ryzykiem są jastrzębie wskazówki.
  • Indeks dolarowy DXY stoi na 90,54, EUR/USD broni się przed zejściem pod 1,21, a GBP/USD jest na 1,4110.
  • Funt spokojnie przyjmuje decyzję brytyjskiego rządu o przesunięciu o 4 tygodnie terminu zniesienia zaplanowanego na 21 czerwca lockdownu, a rewizja ma nastąpić za dwa tygodnie.
  • EUR/PLN pozostaje pod 4,50, gdzie został wyniesiony w piątek, gdyż prezes NBP A. Glapiński na konferencji pozostał gołębi i wyraził sprzeciw dla sygnalnej podwyżki stóp procentowych.
  • Przy wzroście rentowności złoto lekko traci: -0,7 proc. do pod 1865 USD za uncję.
  • Ceny ropy naftowej utrzymują się na wieloletnich szczytach w związku z poprawą perspektyw światowego popytu na paliwa. Brent i WTI są dziś wyżej o 0,5 proc. odpowiednio na 73,05 USD/b i 71,25 USD/b.

Kontrakt Brent (LCOc1) - wykres 4H, kontynuacyjny; Źródło: TMSDirect

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.