TMS Starter: 13 XI

13-11-2020 08:05
Globalny rynek akcji kontynuuje ruch spadkowy, w tle mając obawy o rosnącą liczbę zakażonych na COVID-19. Słabną nadzieje na duży pakiet fiskalny w USA. Na FX mieszany obraz przy niewielkich zmianach. Złoty stabilny. Ropa spada.
  • Azjatyckie indeksy podążają śladem Wall Street i świecą się dziś na czerwono, gdyż inwestorzy wyrażają obawy o rosnąca liczbę zakażonych COVID-19 na świecie, co może zdławić ożywienie gospodarcze.
  • Japonia notuje rekordowy wzrost zachorowań, stan Nowy Jork szykuje się na możliwość zamknięcia szkół, a Chicago apeluje do mieszkańców o pozostanie w domu oraz odwołanie tradycyjnych obchodów Święta Dziękczynienia.
  • Wraca też temat pakietu fiskalnego w USA, gdzie administracja Trumpa wycofuje się z negocjacji nad pakietem i zostawia sprawę Kongresowi. Tymczasem spiker Republikanów z Senatu McConnell powiedział, że „powinien powstać nowy pakiet bodźców fiskalnych”, ale uprzedził, że nie jest on zainteresowany „dramatycznie większym” pakietem.
  • Jako punkt odniesienia McConnell wcześniej opowiadał się za pakietem o wartości około 500 miliardów dolarów. Demokraci z Izby Reprezentantów pod przewodnictwem Nancy Pelosi we wcześniejszych negocjacjach opowiadali się za pakietem 2,2 biliona dolarów.
  • W piątek japoński Nikkei225 spada o 0,5 proc., chiński Shanghai Composite traci 1 proc., a Hang Seng jest niżej o 0,3 proc.
  • Kontrakt na S&P500 odbija o 0,3 proc. po tym, jak w czwartek indeks obniżył się o 1 proc.
  • Na rynku walutowym mamy mieszany obraz z USD tracącym do GBP, JPY i AUD, ale silniejszym od NZD i CAD. Zmiany są jednak niewielkie (<0,25 proc.).
  • Indeks DXY pozostaje blisko 93, EUR/USD dryfuje tuż ponad 1,18, a USD/JPY testuje 105. GBP/USD odbija do 1,3140 po wczorajszym silnym spadku do 1,31 spowodowanym rozczarowaniem przełożenia terminu końcowego dla negocjacji brexitowych.
  • Wirtualny panel na forum banków centralnych w Sintrze pomiędzy Powellem z Fed, Lagarde z EBC i Baileyem z Banku Anglii nie dał wiele bezpośrednich wskazówek dotyczących polityki, ale wzmocnił przekonanie, że bodźce i koordynacja monetarna pozostaną na dłużej.
  • Złoty pozostaje stabilny z EUR/PLN pełzającym blisko 4,4850.
  • Ropa naftowa WTI traci dziś 1,6 proc. do 40,5 USD/b, kontynuując zjazd z czwartkowych szczytów na 42,2 USD/b. Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy w USA zaostrzył związane z wirusami obawy gospodarcze na rynkach surowców.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.