TMS Starter: 13 I

13-01-2022 07:41
Indeks dolarowy spadł do poziomów najniższych od dwóch miesięcy, gdyż wypowiedzi kolejny przedstawicieli Fed są interpretowane jako mniej jastrzębie. Nastroje wokół ryzykownych aktywów są pozytywne, choć nie potrafią tego jednoznacznie wykorzystać kryptowaluty.
  • W środę szefowa Rezerwy Federalnej w Cleveland Mester przyznała, że Fed powinien szybko zredukować swój bilans, jednak musi to robić tak, aby nie „popsuć” rynków finansowych.
  • Wypowiedź odczytana jako jednoznacznie pozytywna dla obozu byków pomogła wyjść czołowym indeksom w USA powyżej poziomów odniesienia. Dow Jones rósł o 0,11 proc., podczas gdy S&P500 zyskiwał 0,28 proc. O 0,23 proc. w górę wspiął się technologiczny Nasdaq100. 
  • Rynki azjatyckie nie kontynuują optymizmu, co nie zwiastuje najlepiej otwarciu handlu w Europie. Japoński Nikkei225 cofa się o około 1 proc., podczas gdy Hang Sent traci około 0,3 proc. 
  • W środę podano dane o inflacji w USA. Brak zaskoczenia w górę pozwala mieć nadzieje na to, że szczyt dynamiki wzrostu cen jest już blisko. Całość raportu wpłynęła negatywnie na dolara, gdyż nie dokłada większej presji na Fed w kwestii szybszej normalizacji polityki pieniężnej. 
  • Indeks dolarowy zaliczył zjazd do poziomów najniższych od dwóch miesięcy. Kurs EUR/USD wybił się do 1,1440, gdzie utrzymuje się aż do czwartku. 
  • Poranek przynosi próbę odreagowania dolara, co sprawia, że koszyk G10 podzielił się niemal na połowę. Najlepiej wśród walut krajów rozwiniętych wypadają funt (GBP/USD na poziomie 1,3707) oraz kiwi (NZD/USD w okolicy 0,6856). 
  • Na rynku towarowym niezmiennie drożeją surowce energetyczne. Ceny kontraktów na gaz naturalny ponownie osiągnęły wartość około 4,70 USD. 
  • Według danych Departamentu Energii USA wielkość ropy naftowej w Amerykańskich magazynach skurczyła się w ciągu tygodnia o 4,55 mln baryłek. 
  • Notowania WTI zbliżyły się do lokalnych szczytów. Baryłka surowca kwotowana jest na poziomie 82,4 USD, przy cenie benchmarku Brent w okolic 84,4 USD. 
  • Pozytywnych nastrojów na rynkach finansowych nie potrafią wykorzystać kryptowaluty. Wprawdzie kurs Bitcoina nieco odreagował, ale trudno uznać to za spektakularne. Notowania BTC/USD utrzymują się w okolicy 43,7 tys. USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.