TMS Starter: 12 XI

12-11-2021 07:42
Mieszana sesja na Wall Street nie przeszkadza głównym indeksom w Azji wyjść powyżej poziomów odniesienia. Pomimo silniejszego dolara złoto pozostaje najdroższe od czerwca. Na przestrzeni kilku sesji przeceniona została ropa naftowa, a kurs bitcoina oddalił się od historycznych szczytów. Złoty, przy obniżonej płynności, spadł do poziomów z września.
  • Na FX w ostatnich dniach króluje dolar. Wysoki odczyt CPI za październik (6,2 proc. r/r) odczytywany jest jako czynnik mogący przyspieszyć normalizację polityki pieniężnej. Na rynku głównym EUR/USD spadł do 1,1440 – najniżej od lipca 2020. 
  • Silny dolar ma swoje konsekwencje dla szerokiego rynku walutowego. AUD/USD spada do 0,7290, przy przecenie kiwi do poziomu 0,7015. RBA w swoim raporcie wskazuje, że wysokie ceny surowców wynikają z niedowartościowania AUD przez rynek. 
  • Gorszy sentyment odbija się na walutach rynków wschodzących. Złoty względem dolara spadł do poziomów najniższych od maja ubiegłego roku. Kurs ponownie przebija 4,05. Kurs EUR/PLN utrzymuje się w okolicy 4,6365. W silnym osłabieniu złotego w czwartek pomogła niska płynność z uwagi na Święto Niepodległości. 
  • Na rynku towarowym silny dolar nie przeszkadza umocnieniu złota. Cna kruszcu jest najwyższa od czerwca br. i oscyluje wokół 1860 USD/oz. Złoto zyskuje przy wysokich odczytach inflacji, a także w części na zaostrzeniu relacji pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem. 
  • Gorsze nastroje odbijają się jednak na wycenie ropy naftowej. Kurs WTI spada do 81 USD za baryłkę, a surowiec spod znaku Brent wyceniany jest na 82,1 USD. 
  • Kurs Bitcoina oddalił się od historycznych maksimów i w piątek rano oscyluje wokół 65 tys. USD. 
  • Czwartkowa sesja na Wall Street przebiegała w mieszanych nastrojach. Dow Jones stracił 0,44 proc., ale Nasdaq100 zyskiwał 0,52 proc. W okolicy poziomów odniesienia utrzymywał się S&P500.
  •  W Azji nastroje są wyraźnie lepsze. Wszystkie główne benchmarki wychodzą „nad kreskę”. Japoński Nikkei225 drożeje o 1,1 proc., a Hang Seng zyskuje 0,1 proc. Koreański KOSPI dodaje 1,5 proc., a zwyżka Shanghai Composite opiewa na 0,2 proc. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.