TMS Starter: 12 VIII

12-08-2021 07:45
Umiarkowanie pozytywny rezultat sesji amerykańskiej nie ma przełożenia na rynki azjatyckie, gdzie większość benchmarków znajduje się pod presją. Ropa naftowa kwotowana jest nieco wyżej, kryptowaluty oddają większą część środowych zysków. Dolar utrzymuje się w okolicy poziomów odniesienia, ale presja nie znika ze złotego.
  • Wyhamowanie wzrostu cen w USA zostało pozytywnie odebrane przez rynki finansowe. Szacunki CPI na poziomie 5,4 proc. r/r (poprzednio tyle samo) wsparły rynek akcji windując główne indeksy w USA na nieco wyższe poziomy. 
  • S&P500 zyskiwał w środę 0,25 proc., ale Dow Jones rósł o 0,62 proc. Pod „kreską” znalazł się jedynie Nasdaq100, który tracił 0,16 proc. na zamknięciu handlu. 
  • Utrzymująca się regulacyjna niepewność w Chinach utrudnia wzrosty na rynkach azjatyckich. Nikkei225 traci 0,1 proc., a notowania Hang Seng cofają się o 0,15 proc. O około 0,1 proc. poniżej poziomów odniesienia spada również Shanghai Composite. 
  • Oświadczenie Białego Domu wskazujące na konieczność zwiększenia wydobycia surowca zatrząsnęło notowaniami. Administracja przyznała jednak, że ma ono długoterminowy horyzont, a nie jest nakierowane na natychmiastową odpowiedź. 
  • Cena ropy naftowej na rynkach finansowych odbiła i w czwartek rano oscyluje wokół 69,3 USD w przypadku ropy WTI. Cena benchmarku Brent znajduje się na poziomie 71,4 USD za baryłkę. 
  • Środowy odczyt inflacji odbił się negatywnie na dolarze. EUR/USD odbił do 1.1740 i w czwartek rano utrzymuje się w okolicy tych poziomów. W oczekiwaniu na dużą paczkę danych z Wielkiej Brytanii GBP/USD broni 1,3870. 
  • Na złotym utrzymuje się presja z uwagi na ryzyka polityczne, choć rynki finansowe nie reagują nerwowo. EUR/PLN w okolicy 4,5787, a notowania USD/PLN wróciły nieco poniżej 3,90. 
  • Większą część środowego umocnienia oddają kryptowaluty. Bitcoin wraca w okolice 45 tys. USD, a ETH/USD cofa się do 3,1 tys. USD za token. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.