TMS Starter: 11 X

11-10-2021 07:48
Rynek FX wchodzi w nowy tydzień z optymizmem. Słabe dane z rynku pracy nie wspierają dolara, czego efektem jest odbicie bardziej ryzykownych walut. Cena baryłki WTI przebija 80 USD, lecz na rynku akcji strachu przed kryzysem energetycznym nie widać.
  • W piątek poznaliśmy kolejny słaby odczyt z amerykańskiego rynku pracy. Z raportu NFP wynika, że wprawdzie popyt na pracę jest zgłaszany, ale nie spotyka się z odpowiednią podażą.
  • Dla rajdu ryzyka nie oznacza to jednak, że Fed odłoży drastycznie w czasie zacieśnianie monetarne. Powell nie raz potwierdzał, że liczą się długoterminowe trendy, a nie pojedyncze prognozy, a zgłaszany popyt na pracę sugeruje, że gospodarka trzyma się relatywnie dobrze i nie wymaga dalszego wspierania.
  • Takie wnioski doprowadziły do skromnej korekty na Wall Street przed weekendem. Dow Jones cofnął się o 0,03 proc., a notowania indeksu S&P500 zniżkowały o 0,19 proc. Najwięcej (0,51 proc.) stracił Nasdaq100, który dodatkowo cierpiał z powodu wzrostu rentowności długu.
  • Poniedziałkowy handel w Azji przełamuje trend. A główne benchmarki wychodzą wyraźnie powyżej poziomów odniesienia. Japoński Nikkei225 rośnie o 1,5 proc., a Hang Seng dodaje około 2,2 proc. Shanghai Composite zwyżkuje o 0,5 proc.
  • Dolar plasuje się w poniedziałek w środku stawki G10. Jedną z najsilniejszych walut jest funt, który zyskuje po jastrzębich komentarzach przedstawiciela BOE. GBP/USD rośnie do 1,3645.
  • Silne pozostają waluty surowcowe, w tym AUD i CAD. Najsilniejsza jest jednak korona norweska, która jest beneficjentem m.in. wysokich cen ropy naftowej na rynkach światowych.
  • Baryłka WTI po wzroście ceny o około 1,7 proc. kwotowana jest w okolicy 80,8 USD. W tym samym czasie surowiec spod znaku Brent wyceniany jest na 83,6 USD za baryłkę.
  • Po wyskoku w okolice 1780 USD za uncję (reakcja na NFP) notowania spot złota wróciły do konsolidacji i utrzymują się na poziomie 1755 USD/oz.
  • Relatywnie silny w nowym tygodniu jest bitcoin. Kurs rośnie o 2,7 proc. do 56,1 tys. USD za token. W tym samym czasie tanieje jednak Ethereum (-4,9 proc.).
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.