TMS Starter: 10 IX

10-09-2021 07:47
Kolejny dzień przeceny na rynku akcji w USA, przy niewielkich zmianach na rynku walutowym. Maleje siła dolara, co jednak nie w pełni przekłada się na poprawę nastrojów w koszyku EM. Po solidnej przecenie odbijają ceny ropy naftowej, a cena złota nieśmiało zbliża się do 1800 USD za uncję.
  • Europejski Bank Centralny planuje zmniejszyć tempo skupu aktywów ramach programu PEPP, ale  prezes Christine Lagarde dodała na konferencji, że nie jest to zapowiedź taperingu, a jedynie rekalibracja programu. 
  • EBC pozostaje gołębi, co utrudnia większy ruch w górę pary EUR/USD. Kurs oscyluje wokół 1,1830.
  • Dolar pozostaje jedną ze słabszych walut w przestrzeni G10, co jednak nie przekłada się na wzrost apetytu na bardziej ryzykowne waluty. Solidnie wypadają jedynie te z Antypodów. 
  • Czwartkowa konferencja prezesa Glapińskiego była mocno gołębia co osłabiło złotego. Szef NBP stwierdził, że choć jest zaniepokojony wzrostem cen, to inflacja w obecnym kształcie znajduje się poza strefą wpływów RPP (ma charakter podażowy). Naszym zdaniem drastycznie podnosi to poprzeczkę dla podwyżek stóp w bieżącym roku. Wciąż prezes wskazuje na wagę listopadowych prognoz inflacji. EUR/PLN oscyluje o poranku wokół 4,5440. 
  • Wall Street kolejny raz kończy dzień poniżej poziomów odniesienia. Dow Jones cofnął się o 0,43 proc., a notowania S&P500 zniżkowały o 0,46 proc. Nasdaq100 tracił natomiast 0,25 proc.
  • Handel Azjatycki przynosi poprawę nastrojów, głównie za sprawą odbicia spółek chińskich technologicznych, które stały się swego rodzaju barometrem ryzyka. Nikkei225 rośnie o 1 proc., a Hang Seng dodaje ponad 1,7 proc. 
  • Na rynku towarowym odbija ropa naftowa. DOE raportowała w piątek spadek zapasów surowca w USA o 1,5 mln baryłek, ale przede wszystkim spadek zapasów benzyny o 7 mln baryłek oraz 3,1 mln w przypadku destylatów. Początkowo kurs się obniżył, ale w piątek odbija o ponad 1 proc.
  • Baryłka WTI wyceniana jest przez rynek na około 68,6 USD, podczas gdy cena surowca spod znaku Brent oscyluje wokół 72 USD za baryłkę. 
  • Słabszy dolar sprzyja notowaniom złota, które oscylują wokół psychologicznej bariery 1800 USD za uncję. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.