Sura z RPP: złoty powinien być znacznie słabszy

30-12-2020 12:30
Członek RPP Rafał Sura w wywiadzie dla PAP Biznes powiedział, że obecnie nie ma potrzeby obniżek stóp procentowych, ale w przyszłości nie można wykluczyć takiego scenariusza. Dodał, że w warunkach odbudowy gospodarki kurs złotego powinien być znacznie słabszy.
Sura z RPP: złoty powinien znacznie słabszy

W wywiadzie Sura podkreśla, że „w sytuacji, gdy doświadczamy globalnego kryzysu, obecny poziom stóp proc. jest optymalny” i w ogóle nie powinno się poruszać kwestii podwyżek stóp procentowych.

W kwestii obniżek to na ten moment Sura nie widzi takiej potrzeby, ale „jeżeli rozwój wydarzeń gospodarczych i równolegle dostarczane nam i analizowane przez nas ekspertyzy wskazywałyby możliwość dalszej obniżki stóp z równoczesnym wykazaniem pozytywnych skutków dla sfery realnej, to nie wykluczyłbym w przyszłości takiego scenariusza”.

Sura powiedział, że nie ma informacji, czy we wtorek NBP interweniował w celu osłabienia złotego. Członek RPP uważa jednak, że „w warunkach odbudowy gospodarki kurs powinien być znacznie słabszy i skorelowany z obniżoną stopą procentową. To wynika z analiz NBP. Osłabienie złotego przyczyni się do wzrostu konkurencyjności cenowej polskich produktów, co jest niezmiernie istotne dla utrzymania rynków zbytu przez eksporterów i szybszego ożywienia gospodarczego po zakończeniu pandemii.”

Na pierwszy rzut obaw komentarzach Sury nie ma nic zaskakującego – jest on zwolennikiem utrzymania stóp procentowych bez zmian, ale nie wyklucza dalszych obniżek. Jednak jest to kolejny głos w krótkim czasie wspominający o obniżkach i jasne stanowisko w sprawie wartości złotego. W połączeniu z silnymi ruchami na rynku złotego trudno odbierać słowa Sury inaczej jak kolejną werbalną interwencję.

EUR/PLN nie zareagował na publikację i uspokoił notowania przy 4,5250.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.