Strefa Euro: spadek PKB niższy od prognoz

16-02-2021 11:10
Wstępny odczyt PKB za 4Q20 dla strefy euro sugeruje, że tamtejsza gospodarka skurczyła się o 5 proc. r/r. W ujęciu kwartalnym spadek wyniósł 0,6 proc.
Strefa Euro: spadek PKB niższy od prognoz

Oba odczyty są nieco lepsze od prognoz, które zakładały większe problemy ze wzrostem gospodarczym. Z ankiet ekonomicznych kształtował się konsensus na poziomie -5,1 proc. r/r oraz – 0,7 proc. kw/kw. Rzeczywista sytuacja makroekonomiczna jest jednak nieco lepsza i choć daleko jest do odtrąbienia sukcesu, to dane pokazują, że baza do odbicia gospodarczego w 2021 roku jest lepsza.

Rynek z dużym spokojem przyjął dane, które w gruncie rzeczy nie odbiegają znacząco od oczekiwań. Notowania EUR/USD kolejny raz podchodzą wyżej po odbiciu od 55-cio sesyjnej średniej kroczącej. Na Europejskim rynku akcji również panuje generalny optymizm, choć tempo wzrostów nie jest oszałamiające.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.