Strategia dzienna: 26 X

26-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 26 X
Strategia dzienna: 26 X

Strategia: EUR/PLN

  • strategia krótkoterminowa: obecnie EUR/PLN znajduje się w konsolidacji. Relatywnie spokojna debata prezydencka w USA i całkiem niezłe jak na postępująca pandemię odczyty PMI w strefie euro, przyniosły chwilę oddechu. Nadal jednak nie brakuje elementów ryzyka, które powodują, że można oczekiwać słabszego złotego w najbliższych dniach. Nowe obostrzenia są wprowadzane pomału, ale ich czas obowiązywania może być o wiele dłuższy.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,5600 – 4,5900
  • średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest zanegowany przez rosnącą krzywą zachorowań i obawy o gospodarkę.
  • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przecenę.

Strategia: USD/PLN

  • strategia krótkoterminowa: Wskaźniki PMI liczone dla strefy euro za październik wypadły zaskakująco nieźle – podobnie jak w USA. Ich chronologia spowodowała najpierw osłabienie dolara (kurs EUR/USD wzrósł do 1,1860) a potem umocnienie (kurs EUR/USD spadł do 1,1830). Inwestorzy próbują oszacować szanse na „niebieską falę” - zwycięstwo Demokratów w bitwie o Biały Dom i Kongres, co zwiększyłoby szanse na hojny pakiet pomocy fiskalnej.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,8550– 3,8850
  • średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały są za nami.

Strategia: GBP/PLN

  • strategia krótkoterminowa: Zarówno indeks dla przemysłu, jak i usług jest niższy niż we wrześniu, co jest zrozumiałe w obliczu silnego rozwoju pandemii w kraju – sytuacja jest poważniejsza niż w Eurolandzie. Jednak podobnie, jak na kontynencie, pogorszenie w indeksach jest względnie mniejsze, niż się obawiano. Główny negocjator UE Michel Barnier przedłużył swój pobyt w Londynie, co jest oznaką postępu w rozmowach.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 5,0150 – 5,0450
  • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że możliwa euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.
     
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.