Strategia dzienna: 14 X

14-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 14 X
Strategia dzienna: 14 X

Strategia: EUR/PLN

  • strategia krótkoterminowa: zwiększający się brak sentymentu do ryzyka będzie działać negatywnie przede wszystkim na waluty z koszyka emerging markets, w tym na złotego. Z drugiej strony niska inflacja i wczorajszy słaby odczyt perspektyw gospodarczych w Niemczech osłabia wspólną walutę.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,4850 – 4,5050
  • średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest hamowany przez nerwowe nastroje na rynkach. Inwestorzy uświadamiają sobie, że sytuacja epidemiczna spowalnia odbicie gospodarcze w Europie, wybory prezydenckie w USA sprzyjają częstym zmianom kierunku notowań na globalnych rynkach i blokują wykrystalizowanie się jednoznacznych trendów.
  • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przeceny. Rynki wschodzące nie przyciągają kapitału.

Strategia: EUR/PLN

  • strategia krótkoterminowa: brak amerykańskiego pakietu stymulacyjnego i rosnąca liczba zarażeń koronawirusem wraz z nowymi ograniczeniami są przyczyną ponurego nastroju na rynkach. Zmniejszenie się sentymentu do ryzyka będzie zwiększać popyt na dolara.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,8200 – 3,8400
  • średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały są blisko  i spadki USD/PLN są ograniczone.

Strategia: GBP/PLN

  • strategia krótkoterminowa: na froncie Brexitu główny negocjator UE Michel Barnier powiedział, że UE jest zjednoczona i będzie nadal pracować nad „uczciwym porozumieniem” z Wielką Brytanią w nadchodzących dniach i tygodniach. Warto jednak zauważyć, że brytyjski premier Boris Johnson groził porzuceniem rozmów, jeśli porozumienie nie zostanie podpisane do jutra, co może dziś powodować nerwowość na rynku funta i jego osłabienie.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,9200 - 4,9450
  • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że wrześniowe minima funta (GBP/USD 1,2670, GBP/PLN ok. 4,80) są bezpieczne a euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.