Start sesji w Europie: hossa na południu kontynentu, węgierski BUX i WIG najwyżej w historii

05-12-2023 10:17
We wtorkowy poranek na europejskich giełdach zwracały uwagę przynajmniej roczne maksima „południowych” indeksów rynków akcji. Włoski FTSE MIB (+0,13 proc. ok. godz. 9:25) osiągnął swój najwyższy poziom od 2008 roku, hiszpański IBEX35 (+0,29 proc. ok. godz. 9:25) był dziś najwyżej od maja 2018 roku, zaś portugalski PSI20 (+0,69 proc. ok. godz. 9:25) osiągnął dziś swój najwyższy poziom od 2024 roku.
Start sesji w Europie: hossa na południu kontynentu, węgierski BUX i WIG najwyżej w historii

To tego grano „południowców” dołączył węgierski BUX, który rosnąc ok. ok. 9:45 o 0,4 proc. osiągnął swój najwyższy poziom w historii.

Podobnie uczynił polski WIG. Tu zwyżka o ok. 1 proc. wyniosła go do jego najwyższego poziomu w historii. 

Niemiecki DAX  okresie poprzednich 5 tygodni zwyżkując o ponad 10 proc. zanotował swój najsilniejszy tego typu wzrost od okresu poprzedniej sezonowej zwyżki w ubiegłym roku znalazł się na przełomie minionego i obecnego tygodnia w okolicach swojego szczytu z końca lipca br. Dziś ok. godz. 9:41 zmiana indeksu była kosmetyczna. Nieznacznie silniej zwyżkował wtedy francuski CAC 40 (+0,23 proc.), który w ostatnich dniach dotarł do najwyższego od września br. poziomu.

Można zwrócić uwagę na nowe przynajmniej roczne maksima głównych indeksów rynków akcji w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech i na Węgrzech.

Dla odmiany najniżej od rok był dziś OMX Tillin.

Generalnie zmiany głównych indeksów rynków akcji w Europie były na początku wtorkowej sesji niewielkie.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.