Start sesji w Europie: DAX walczy z oporem wyznaczanym przez jego maksima z sierpnia i września
DAX (pkt.), dane dzienne (źródło: Bloomberg)
Nadal wyróżnia się na tle innych głównych europejskich indeksów hiszpański IBEX35, który pomimo tego, że ok. godz. 10:05 zwyżkował jedynie o 0,13 proc., to osiągnął dziś rano swój najwyższy poziom od lutego 2020.
Na europejskie rynki wpływ miały dziś rano opublikowane w Niemczech ostateczne dane na temat PKB w tym kraju w III kw. br. Zgodnie z oczekiwaniami realny PKB w Niemczech był w III kw. br. o -0,8 proc. niższy niż rok wcześniej po tym jak roczna dynamika tego wskaźnika wynosiła 0,6 proc. w II kw. br.
W Szwecji PPI był w październiku br. o 3,7 proc. niżej niż rok wcześniej. To 6-ty miesiąc deflacji w Szwecji na poziomie tego wskaźnika.
Na Węgrzech stopa bezrobocia w październiku br. wyniosła 4,3 proc. i była najwyższa od maja 2021 roku.
O godz. 10-tej naszego czasu otrzymaliśmy z Niemiec dane na temat IFO. Ekonomiści oczekiwali niewielkiego wzrostu wartości tego wskaźnika koniunktury z 86,9 pkt. w październiku br. do 87,5 pkt. w listopadzie br. Wzrost okazał się nieco mniejszy i wskaźnik ten osiągnął taką jak w lipcu br. wartość 87,3 pkt.
O godz. 10-tej GUS opublikował dane na temat wysokości stopy bezrobocia w Polsce w październiku br. Zgodnie z oczekiwaniami wyniosła ona tak jak miesiąc wcześniej 5 proc.
W Szwecji skala deflacji na poziomie PPI spadła w październiku br. drugi miesiąc z rzędu do -3,7 proc. z -4,6 proc.
Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych krajów strefy euro rosły dziś rano. Rentowność niemieckich 10-latek wyszła dziś na najwyższy od 8 sesji poziom 2,658 proc.
Na rynku walutowym euro było stabilne względem amerykańskiego dolara (EUR/USD -0,01 proc. ok. godz. 10:40). W tym tygodniu kurs EUR/USD osiągnął najwyższy od sierpnia br. poziom 1,09652 USD.