Stabilny dzień na złotym, rubel broni poziomów

14-04-2021 12:17
W środę złoty próbował odreagować wczorajsze osłabienie, ale spadek EUR/PLN zatrzymał się na 4,55 i około południa kurs stabilizuje się bliżej 4,56. Tymczasem rosyjski rubel broni poziomów z silnego umocnienia z wtorku wraz z poprawą tła geopolitycznego.
Stabilny dzień na złotym, rubel broni poziomów

Pojawiają się głosy, że za wczorajszą słabością złotego stały napięcia w koalicji rządzącej i sprzeciw Solidarnej Polski wobec ratyfikacji Funduszu Odbudowy, co może doprowadzić do przyspieszonych wyborów. Problem z tym, że tarcia w koalicji nie są czymś nowym i zwykle nie wywołują większej reakcji złotego. Ponadto wczoraj widzieliśmy podobną słabość w wykonaniu węgierskiego forinta (EUR/PLN +0,7 proc. vs EUR/HUF +0,55 proc.). Zakładam, że niska płynność i pojedyncze przepływy generują podwyższoną zmienność na złotym i generalnie w regionie.

Złoty z jednej strony ma za sobą dobre dane (wczoraj wyższa od prognoz nadwyżka na rachunku bieżącym Polski) oraz pozytywne nastroje na rynkach zewnętrznych, a z drugiej pozostaje niepewność o sądowe wyroki w sprawie kredytów frankowych. Posiedzenie TSUE jest dopiero za dwa tygodnie (29 kwietnia), więc w międzyczasie jest miejsce na podążanie złotego za nastrojami okołorynkowymi (potencjalnie gdzie do 4,53), zanim przebudzi się spekulacyjne ustawianie na wypadek niekorzystnego wyroku.

Wczoraj rubel zyskał prawie 2 proc. i USD/RUB zjechał z 77,00 do 75,75. Rubla ratuje zmiana tła geopolitycznego, a dokładniej odbycie rozmowy telefonicznej między przywódcami Rosji i USA, po której prezydent Biden stwierdził, że chce utrzymywać stabilne i przewidywalne relacje z Moskwą. Liderzy uzgodnili spotkanie, które ma się odbyć za kilka miesięcy. Takie deklaracje umniejszają szanse na zaostrzenie sankcji, jak również nie zanosi się na wzrost napięć w odniesieniu do sytuacji na granicy z Ukrainą. Biorąc pod uwagę, że lokalni eksporterzy zwlekali z wymianą dolarów na wypadek eskalacji konfliktu, teraz ochoczo przystąpili do wymiany pod przyszłe płatności podatkowe. Dalsza aprecjacja rubla stoi jednak pod znakiem zapytania. Uciekający wcześniej kapitał portfelowy nie zawróci po jednym telefonie między prezydentami, ryzyko związane z Ukrainą pozostaje, a z nim nowe sankcje. Rubel musi się liczyć z podwyższoną premią za ryzyko, która będzie utrzymywać USD/RUB powyżej 75.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.