Stabilizacja

20-11-2020 12:06
Umiarkowany optymizm przebija się z przebiegu sesji w Europie przy rosnących indeksach giełdowych, podczas gdy na FX panuje stabilizacja bez silnego motywu przewodniego. Na Starym Kontynencie nowy spór między Departamentem Skarbu a Fed o środki na programy pomocowe nie skupia tyle uwagi, jak w USA, gdzie futures na S&P500 jeszcze jest pod kreską.
Zmiana wartości wybranych walut vs USD; Źródło: Bloomberg
Zmiana wartości wybranych walut vs USD; Źródło: Bloomberg

Przed południem DAX rośnie o 0,5 proc., CAC40 zyskuje 0,7 proc., a WIG20 rośnie o 0,5 proc.

Kontrakt na S&P500 traci 0,1 proc.

Zmienność jest niewielka, a inwestorzy trzymają się z boku pośród przeciwstawnych czynników ryzyka, które zaciemniają obraz. Dyskontowanie pozytywnych oczekiwań z tytułu dystrybucji szczepionki przeciw COVID-19 w przyszłym roku jest hamowane przez niepokojące statystki rozwoju pandemii i przywracania restrykcji w USA.

Powodem obaw są też spory polityczne nad uruchomieniem pomocowych pakietów fiskalnych po obu stronach Atlantyku.

Na rynku walutowym nie widać ożywionego handlu i crossy w ramach walut G10 trzymają wąskie zakresy wahań. Nie ma silnego motywu przewodniego, gdyż USD jest po środku stawki z nieco lepszą postawą walut surowcowych (NZD, AUD), ale słabością SEK i EUR.

EUR/USD od rana opada z 1,1890 do 1,1850. GBP/USD bez większych zmian trzyma się na 1,3270. USD/JPY dryfuje przy 103,80. NZD/USD na 0,6940 atakuje środowe szczyty (0,6943).

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.