Spowolnienie w polskim budownictwie

21-11-2024 10:18
Dynamika produkcji budowlano-montażowej w październiku 2024 roku wskazuje na dalsze osłabienie sektora budowlanego. W ujęciu rocznym produkcja była niższa o 9.6% w porównaniu do października 2023 roku, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku zanotowano wzrost o 9.7%. W relacji miesiąc do miesiąca odnotowano wzrost o 1.9%, co jednak jest niższym wynikiem w porównaniu do wzrostu o 2.5% w październiku 2023 roku. W okresie od stycznia do października 2024 roku produkcja spadła o 8.5% w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku.
Spowolnienie w polskim budownictwie

W poszczególnych działach budownictwa w październiku 2024 roku w ujęciu rocznym największe spadki odnotowano w robotach budowlanych specjalistycznych (-10.4%) oraz w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (-10.2%), natomiast budowa budynków zmniejszyła się o 7.9%. W podziale na charakter robót prace inwestycyjne spadły o 11.9% (w 2023 roku wzrost o 35.7%), a prace remontowe zmniejszyły się o 4.0% (w 2023 roku spadek wynosił 25.4%).

W okresie od stycznia do października 2024 roku największy spadek zanotowano w robotach budowlanych specjalistycznych (-12.2%), natomiast budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej zmniejszyła się o 8.1%, a budowa budynków o 6.0%. Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja w październiku 2024 roku była niższa o 11.0% w ujęciu rocznym oraz o 2.7% względem września 2024 roku.

Październik 2024 roku przyniósł wyraźne osłabienie sektora budowlanego, co szczególnie widoczne było w spadkach w robotach specjalistycznych oraz w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Wyniki zarówno w pracach remontowych, jak i inwestycyjnych potwierdzają spowolnienie w sektorze.

Wykres dzienny EURPLN, źródło: TradingView

Na rynku walutowym EURPLN zyskał po publikacji danych, osiągając poziom 4.3512 PLN za EUR i zbliżając się do oporu w okolicach 4.3620 PLN. Pomimo konsolidacji w ostatnim miesiącu, para walutowa utrzymuje trend wzrostowy, na co wskazują średnie kroczące oraz reakcja ceny na nie.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.