Słaby złoty po decyzji RPP

09-07-2021 13:11
Czwartkowe posiedzenie RPP nie wniosło nic nowego na rynek złotego, pomimo to złoty nieco się osłabił. W piątek uwaga inwestorów skupia się wokół konferencji prezesa Glapińskiego. W regionie CEE panują relatywnie dobre nastroje, czemu sprzyja stabilizacja na rynku głównym.
Słaby złoty po decyzji RPP

W piątek po południu notowania EUR/USD utrzymują się minimalnie powyżej poziomów odniesienia. Czwartkowa rewizja strategii EBC pozytywnie wpłynęła na euro, a kurs EUR/USD odbija do 1,1835. Nastroje na rynkach finansowych są jednak mocno napięte z uwagi na doniesienia o rozprzestrzenianiu się wariantu Delta koronawirusa. Pomimo, iż naszym zdaniem obawy są na wyrost (relatywnie niski stopień hospitalizacji oddala ryzyko globalnego lockdownu), to dla inwestorów jest to wystarczający sygnał odwrotu od bardziej ryzykownych aktywów. 

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej część krajów rozpoczęło już zacieśnianie polityki pieniężnej w odpowiedzi na wysokie odczyty inflacji. Kontynuacja wzrostu cen na Węgrzech (CPI na poziomie 5,3 proc. r/r) zwiększa prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych. Inaczej widzą to jednak inwestorzy. Notowania EUR/HUF odbiły do 355 pkt. Przy braku zmian po stronie fundamentalnej notowania EUR/CZK przykleiły się do okolic 25,7 pkt. 

Bez wsparcia NBP słabnie złoty. RPP pozostała w czwartek gołębia, a zmiany w komunikacie po posiedzeniu są marginalne. Więcej uwagi przykuły lipcowe prognozy ścieżki inflacji przygotowane przez NBP. Zdaniem analityków banku inflacja utrzyma się wyżej w całym horyzoncie, jednak trend pozostaje niezmieniony, tj. w kolejny miesiącach zaobserwujemy spadek tempa wzrostu cen. Taki scenariusz sprzyja utrzymywaniu akomodacyjnej polityki pieniężnej. O 15:00 na pytania dziennikarzy odpowie prezes Glapiński, a w oczekiwaniu na konferencję złoty nieco się osłabia. EUR/PLN znajduje się w okolicy 4,5490, a notowania GBP/PLN utrzymują się na poziomie 5,2980. Złoty jest najsilniejszy względem dolara. Kurs USD/PLN utrzymuje się w okolicy poziomów odniesienia, przy 3,8350. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.