Słaby dolar, stabilny złoty

19-04-2021 13:56
Dolar jest w poniedziałek najsłabszą walutą G10, a poprawa nastrojów na rynku walutowym wspiera waluty Europy Środkowo-Wschodniej, choć umocnienie euro łagodzi odbicie.
Słaby dolar, stabilny złoty

Kurs EUR/USD odbija do 1,2043 w ślad za spadającymi rentownościami amerykańskich papierów skarbowych. W poniedziałek po południu rentowności 10-ciolatek oscylują wokół 1,57 proc. Dolar traci swoją przewagę nad innymi walutami, gdyż coraz więcej gospodarek spodziewa się poprawy sytuacji gospodarczej w związku z ustępującą epidemią. Do Europy nadciąga coraz więcej dostaw szczepionek, co powinno przyspieszyć kalendarz szczepień na kontynencie.

Najsilniejszą walutą w regionie jest węgierski forint, który przy braku zmiany lokalnych czynników zyskuję względem euro. EUR/HUF spada do 360 pkt. EUR/CZK oscyluje wokół 25,9 pkt.

Na tym tle złoty wypada blado. EUR/PLN jest kilkadziesiąt pipsów wyżej przy 4,5460. 0,4 proc. poniżej pkt. odniesienia znajduje się kurs USD/PLN. Trudno pisać o sile złotego, gdyż większy wpływ na położenie kursu ma w poniedziałek słabość dolara. Notowania oscylują wokół 3,7795, najniżej od początku marca. Niechybnie zbliża się posiedzenie TSUE w sprawie kredytów CHF i choć złoty utrzymuje zdobyte przed tygodniem pozycje, to szanse na dalsze umocnienie są niewielkie. GBP/PLN znajduje się przy 5,2575.

Notowania USD/PLN znajdują się najniżej od początku marca i zbliżają się do ważnego wsparcia technicznego, które biegnie na poziomie dołka z października ubiegłego roku. W przypadku złamania tego poziomu kolejne wsparcie znajduje się na poziomie 3,68 pkt., niemniej niepewność na rynku złotego utrudnia umocnienie.

Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.