Silniejsze euro hamuje waluty EM

11-02-2021 12:06
Dolar w dalszym ciągu pozostaje słabszy i traci względem większości walut z koszyka G10. Kurs EUR/USD umacnia się do 1.2130. Na wzroście apetytu na ryzyko nie zyskują jednak waluty regionu.
Silniejsze euro hamuje waluty EM

Złoty jest najsłabszą walutą regionu i wyraźnie odstaje od lokalnych rywali. Po wczorajszym załamaniu kursu nie udaje się odrobić straty. Kurs EUR/PLN znalazł się najwyżej od tygodnia i osiągnął wartość 5,5064. W parze z dolarem złoty osłabia się o 0,3 proc., a kurs zawędrował w okolice 3,7175. Podobnie słabo rodzima waluta wypada w relacji do funta, gdzie kurs wzrósł do 5,1390.

Zamieszanie na rynku akcji w środę po południu spowodowało osłabienie złotego, a deprecjacja rodzimej waluty jest wykorzystana przez rynek do odreagowania serii wzrostów. Korekta jest czysto techniczna, gdyż fundamentalnie rynek złotego nadal jest stabilny. Pośrednio złoty dostał również wsparcie w postaci zgody NBP na udział (przy spełnieniu określonych warunków) w procesie przewalutowania kredytów frankowych. Niweluje to ryzyko nadpodaży złotego na rynku i powinno wspierać PLN.

Notowania EUR/PLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Inne waluty regionu również ulegają presji mocniejszego euro. Korona czeska traci 0,1 proc. względem wspólnej waluty, a kurs EUR/CZK rośnie do 25,83. EUR/HUF zyskuje w czwartek 0,2 proc., z kursem w okolicy 357 pkt.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.