Silniejsze euro hamuje odbicie walut EM

16-04-2021 13:18
Deprecjacja dolara wzmaga apetyt na ryzyko, ale silniejsze euro hamuje odbicie walut Europu Środkowo-Wschodniej. Złoty się stabilizuje, a rubel nadrabia zaległości.
Silniejsze euro hamuje odbicie walut EM

Na rynku walutowym trwa przecena dolara. Rynek całkowicie obojętnie przechodzi obok dobry odczytów z amerykańskiej gospodarki, a spadające rentowności obligacji ściągają w dół amerykańską walutę. Dolar jest w piątek najsłabszą walutą z koszyka G10, a kurs EUR/USD znalazł się najwyżej o miesiąca, na poziomie 1,1991.

Siła euro nie pozwala jednak znacząco umocnić się walutom z Europy Środkowo-Wschodniej. Notowania EUR/HUF rosną do 362,3 pkt., EUR/CZK oscyluje wokół 25,94 pkt.

Złoty utrzymuje się w okolicy poziomów odniesienia w relacji do euro. Kurs EUR/PLN wynosi po południu 4,5531. Próba podejścia wyżej została wyhamowana przez linię 55-cio sesyjnej średniej kroczącej. Złoty umacnia się względem dolara z kursem USD/PLN spadającym do 3,7974. GBP/PLN osiada przy 5,2360.

Stabilizacja notowań złotego to efekt oddalenia się presji negatywnego rozstrzygnięcia w sprawie kredytów CHF, ale większe znaczenie obecnie ma poprawa nastrojów na globalnym rynku. Wzrost apetytu na ryzyko wywołany deprecjacją dolara wspiera waluty EM, a gdyby nie lokalne czynniki ryzyka, złoty miałby większą przestrzeń do umocnienia.

Rubel odrabia część strat związanych z amerykańskimi sankcjami. Kurs USD/RUB spada do 75,90 pkt. po zdyskontowaniu ryzyka politycznego konfliktu.

Notowania EUR/PLN, interwał: D1. źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1. źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.