Silne euro oddziałuje na złotego

08-07-2021 11:38
W czwartek około południa euro wybija się na pozycję jednej z najsilniejszych walut segmentu G10, co nie pozostaje bez wpływu na waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W przypadku złotego kluczowe będzie czwartkowe posiedzenie RPP.
Silne euro oddziałuje na złotego

EUR/USD odbija do 1,1820 po trzydniowych spadkach. Przed publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia EBC umacnia się przede wszystkim euro, choć globalna awersja do ryzyka wspomaga dolara, hamując aprecjację EUR/USD. 

Powszechny spadek apetytu na ryzykowne waluty nie sprzyja regionowi CEE. EUR/HUF odbija do 357 pkt., pomimo wyższego odczytu inflacji (CPI na poziomie 5,3 proc. vs 4,9 proc. oczekiwane), który zwiększa prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych. EUR/CZK jest najwyżej od połowy maja, przy 25,8 pkt.

Rynek złotego wyczekuje decyzji RPP ws. poziomu stóp procentowych. Członkowie Rady pozostają gołębi, a pomocną dłoń Radzie wyciągnęła inflacja, która w przeciwieństwie do innych krajów regionu, obniżyła swoją wartość. Niższy CPI potwierdza retorykę NBP, co sprawia, że kwestię zmian parametrów polityki pieniężnej należy odłożyć na później. Złoty nie otrzyma zatem wsparcia od RPP, co sprawia, że będzie jedną z najsłabszych walut w regionie. W czwartek około południa EUR/PLN umacnia się do 4,5385, a notowania USD/PLN znajdują się w okolicy 3,8380. GBP/PLN cofa się do 5,2880, ale zmiany są relatywne niewielkie. 

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.