Rynek pracy USA nadal wskazuje na podwyżki stóp przez Fed

04-11-2022 14:17
Zatrudnienie w USA wzrosło w październiku o 261 tysięcy, co było silniejsze od oczekiwań. Stopa bezrobocia badania wspięła się o dwie dziesiąte do 3,7%proc.. Oznacza to, że rynek pracy pokazuje minimalne oznaki spowolnienia, ale nie są one na tyle silne, jakich oczekiwałby Fed.

Jak na razie rosnące stopy procentowe nie spowodowały załamania na amerykańskim rynku pracy. Zatrudnienie silnie wzrosło również w październiku.

Raport wysyła nieco mieszane sygnały. Z jednej strony, stopa bezrobocia wzrosła, co przemawia za mniejszą szczelnością rynku pracy. Z drugiej strony, z rynku znów wycofała się duża liczba pracowników. Tym samym problem zaskakująco niskiej podaży pracy nadal istnieje.

Zelżała nieco presja płacowa. Średnie zarobki godzinowe wzrosły jedynie o 4,7 proc. w relacji rok do roku, we wrześniu mieliśmy odczyt na poziomie 5 proc.

Dzisiejsze dane o zatrudnieniu potwierdzają obraz z ostatnich kilku miesięcy. Choć rynek pracy zmierza w kierunku pożądanym przez Fed, to spowolnienie nadal jest bardzo powolne. Początek czwartego kwartału był jak dotąd dość pozytywny dla amerykańskiej gospodarki. Wraz z kilkoma innymi twardymi danymi z października, które już się ukazały, dane z rynku pracy nadal wskazują na znaczny wzrost gospodarczy. Pożądany przez Fed wynik - przedłużający się wzrost gospodarczy poniżej długoterminowego trendu - nie został jeszcze osiągnięty. Należy oczekiwać dalszych podwyżek stóp procentowych, nawet jeśli zgodnie ze wskazaniem Fed będą one prawdopodobnie mniejsze niż ostatnio podjęte kroki o 75 punktów bazowych.

Dane z amerykańskiego rynku pracy, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.