Rynek FX po inflacyjnej niespodziance

13-05-2021 12:47
Wysoki odczyt inflacji z USA wzmógł trend reflacyjny. Rentowności obligacji skarbowych szybują, a dolar pozostaje jedną z najsilniejszych walut segmentu G10. Waluty EM są nieco silniejsze po uwzględnieniu lokalnych czynników.
Rynek FX po inflacyjnej niespodziance

Środowy odczyt inflacji zaskoczył rynek (CPI 4,2 proc. r/r vs. prog. 3,6 proc. r/r). Oczekiwania inflacyjne wprawdzie były ustawione wysoko, ale po odczycie poszybowały jeszcze wyżej. Uwaga skupia się na rentownościach, które w przypadku 10-letnich papierów skarbowych w USA oscylują wokół 1,7 proc. (najwyżej od miesiąca). To wspiera dolara, który jest jedną z najsilniejszych walut koszyka G10. EUR/USD pozostaje jednak stabilne w okolicy poziomów odniesienia. Kurs wynosi po południu 1,2065. 

Stabilizacja na głównym rynku pomaga walutom krajów rozwijających się. W rejonie CEE najsilniejszy jest rosyjski rubel, któremu pomaga polityczny spokój w relacjach z USA. Kurs USD/RUB zakotwiczył się w okolicy 74 pkt. EUR/CZK okupuje dobrze znane poziomy nieco powyżej 25,5 pkt, a EUR/HUF utrzymuje się powyżej 356 pkt. 

Na rynku złotego panuje sprzątanie po zamieszaniu związanym z orzeczeniem SN ws. kredytów CHF. Do publikacji orzeczenia nie doszło, a naszym rozwiązanie tej kwestii zostanie na dłużej odłożone w czasie. Umocnienie waluty jest jednak hamowane przez globalne trendy (silniejszy dolar, wyprzedaż na rynku akcji). W czwartek głos zabrał członek RPP Żyżyński, który opowiedział się za rozważeniem podwyżki stóp o 10-15 punktów bazowych. Choć szanse na realizację takiego scenariusza są nikłe, to rynek powoli wycenia szybszą normalizacje polityki pieniężnej. Zapewne trend ten się umocni po majowym odczycie CPI. Po południu kurs EUR/PLN spoczywa w rejonie 4,55 pkt., natomiast kurs GBP/PLN cofa się do 5,2890. USD/PLN znajduje się w okolicy poziomów odniesienia przy 3,7730.  

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.