Rumunia: niespodzianka w wyborach, ale raczej bez konsekwencji

07-12-2020 11:05
W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Rumunii nieoczekiwanie zwyciężyła opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna, jednak prawie 30-proc. poparcie nie umożliwi samodzielnego rządzenia. Większe szanse na zbudowanie koalicji ma druga w wyborach rządząca Partia Narodowo-Liberalna. EUR/RON jest stabilny.
Rumunia: niespodzianka w wyborach, ale raczej bez konsekwencji

Po zliczeniu prawie ponad 96 proc. wyniki wyborów są następujące:

  • Partia Socjaldemokratyczna (PSD) - 29.7 proc.
  • Partia Narodowo-Liberalna (PNL) - 25.6 proc.
  • Unia Ratowania Rumunii (USR-PLUS) - 15.5 proc.
  • Sojusz Jedności Rumunów (AUR) - 9.1 proc.
  • Demokratyczny Związek Węgrów (UDMR)- 6.0 proc.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz to zawiązanie koalicji przez PNL i USR. Alternatywnie PSD może zawiązać sojusz z AUR, ale wówczas do rządzenia zabraknie im większości. Jest mało realne, że do koalicji dołączy UDMR z uwagi na anty-węgierskie hasła nacjonalistycznej AUR.

Decyzja leży teraz w rękach prezydenta Rumunii Iohannisa, który może wybrać, komu przyzna mandat, na podstawie własnej oceny szans powstania rządu.  Biorąc pod uwagę, że Iohannis otwarcie popiera liberałów, to właśnie PNL powinna dostać mandat. Zwiększyłoby to szanse na kontynuację dotychczasowej polityki.

Jeśli decyzja o uformowaniu rządu będzie się opóźniać, może to stworzyć przejściową presję na RON. Dziś EUR/RON lekko rośnie do 4,8690, co jednak ma bardziej związek z pogorszeniem nastrojów na rynkach zewnętrznych.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.