RUB: dziś w górę, ale ryzyka nie zniknęły

24-03-2021 11:30
Ostatnie dni to prawdziwy rollercoaster na rynku rubla. Risk-off, przecena ropy naftowej, sankcje – tematów do zmienności nie brakuje. Dziś oznaki stabilizacji nastrojów po wczorajszej wyprzedaży pomagają w odbiciu. USD/RUB cofa się spod 4-miesięcznych szczytów.
RUB: dziś w górę, ale ryzyka nie zniknęły

W środę rubel przewodzi odbiciu walut rynków wschodzących w europejskiej strefie czasowej. Jeszcze w połowie marca USD/RUB w okolicach 72,60 testował grudniowe minima. W międzyczasie jednak ceny ropy przerwały rajd, a wczoraj surowiec tąpnął o prawie 7 proc. w obliczu rosnących obaw, że nasilenie zakażeń COVID-19 opóźni odbudowę popytu na paliwa. Risk-off oznacza też ucieczkę w USD, co w rubla uderza bezpośrednio (przez USD/RUB) i pośrednio (dodatkowa presja na ceny surowców wyrażone w dolarze). Problemem są też ożywione spekulacje na temat sankcji ze strony USA na rosyjskich oficjeli powiązanych z Nord Stream 2, aczkolwiek pojawiają się głosy, że sankcje mogą mieć szerszy, ekonomiczny charakter.

Zmiana wartości wybranych walut rynków wschodzących względem USD od początku dnia (Źródło: Bloomberg)

USD/RUB wzrósł od dołka o ponad 5 proc. i choć dziś sytuację ratuje umiarkowana poprawa nastrojów po wysokich odczytach PMI z Eurolandu, ryzyka dla rubla pozostają. Ropa naftowa wciąż ma przestrzeń do spadków do czasu, aż nie pojawią się jasne przesłanki, że trzecia fala zachorowań na koronawirusa w Europie jest opanowana. Sankcje pozostają w centrum uwagi inwestorów i z tego powodu inwestorzy będą żądać wyższej premii za ryzyko na rosyjskich aktywach.

Pomimo zeszłotygodniowej decyzji banku centralnego Rosji o podwyżce stopy procentowej o 25 pb do 4,5 proc., realne stopy procentowe w Rosji pozostają ujemne – ważny negatywny czynnik w kontekście walut rynków wschodzących. Presja osłabienia rubla podnosi ryzyka podtrzymania wysokiej inflacji.

Krótkoterminowym ratunkiem dla rubla mogą być rozliczenia podatkowe przypadające na jutro, co może generować podaż dolarów ze strony eksporterów. Jednak w obliczu ryzyka sankcji możliwe jest, że eksporterzy będą preferowali pozostać przy dewizach, a podatki rozliczą z pomocą pożyczek w RUB.

W dłuższym horyzoncie oczekujemy powrotu strategii reflacyjnej opartej na odbiciu globalnego ożywienia, co powinno pozwolić na spadek USD/RUB poniżej 71,00 na koniec 2021 r.

USD/RUB - wykres dzienny

Ropa Brent - wykres dzienny kontynuacyjny

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.