RPP startuje już jutro

06-03-2023 14:00
Już jutro rozpocznie się posiedzenie RPP. Zakończy się ono decyzją o poziomie stóp procentowych. Najbardziej prawdopodobną ruchem pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie.
 RPP startuje już jutro

W czwartek jak już będziemy znali nowy poziom stóp (prawdopodobnie taki jak teraz) przemówienie wygłosi prezes NBP prof. Adam Glapiński. Będzie to bardzo istotne (może nawet bardziej niż sama decyzja), gdyż na dwudniowym spotkaniu RPP, jego członkowi będą już znali nowe projekcje inflacyjne NBP.

Obecnie poszczególne stopy procentowe są na takich poziomach:

  • stopa referencyjna: 6,75 proc.
  • stopa lombardowa: 7,25 proc.
  • stopa depozytowa: 6,25 proc.
  • stopa redyskontowa: 6,80 proc.

Notowanie EUR/PLN od połowy lutego znajduje się w trendzie spadkowym. Z okolic 4,80 kurs zszedł do 4,70 (dzisiaj jest to 4,7071). Obecnie kwotowanie jest przy górnym ograniczeniu kanału i traci od rana -0,06 proc..

Wykres kursu EUR/PLN; interwał: dzienny; źródło: Oanda TMS Brokers

Kurs USD/PLN od załamania z początku marca (zejście do 4,37) urósł o ponad 1 proc. i jest obecnie ponad poziomem 4,42. Dzisiaj notowanie traci 0,15 proc. i jest określane na 4,4232.

Spodziewano się, że piątkowy odczyt indeksu ISM dla usług w znacznej mierze wpłynie na zmienność notowań. Jednak nie wywołało to żadnych większych ruchów (EUR/USD straciło ok. 20 pipsów na publikację danych). Indeks wyniósł 55,1 pkt. Spodziewano się niższego poziomu (54,5 pkt.) w poprzednim okresie było to natomiast 55,2 pkt..

W tym tygodniu poza RPP większą zmienność może wywołać przemówienie prezesa Fed do Komisji Bankowej Senatu z USA. Tutaj mogą paść ,,konkretniejsze” deklaracje odnośnie przyszłych podwyżek stóp procentowych. Istotny także będzie raport NFP (ang. Non-Farm-Payrolls), który będzie opublikowany w ten piątek. Jest w nim zawarta m.in. stopa bezrobocia, oraz zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym i pozarolniczym.

Dzisiaj GBP/PLN jest notowane na 5,3082 (-0,43 proc.) , a CHF/PLN zyskuje i jest na poziomie 4,7305.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.