RPP dziś zdecyduje o stopach

08-03-2023 13:32
Już dziś RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Oczekiwania rynkowe wskazują na pozostawienie referencyjnej na poziomie 6,75 proc. Dodatkowo poznamy nową projekcję inflacyjną. W Europie dynamika wzrostu cen nie odpuszcza. W Polsce jej szczyt przewiduje się na luty. Cały czas jednak bazowy wskaźnik rośnie. Pojawiają się głosy, że wstrzymanie cyklu w ubiegłym roku było błędną decyzją. Przed nami jednak wybory parlamentarne i coraz częściej z ust polityków można usłyszeć głosy o możliwym cięciu stóp pod koniec bieżącego roku.

Dane o inflacji za luty poznamy dopiero w przyszłym tygodniu. Za wysokie liczby  będzie w dużej mierze odpowiadać efekt statystyczny. Rok temu rząd wprowadził tarcze antyinflacyjne. Teraz ponownie zaczynają obowiązywać stawki VAT. Dotyczy to żywności (warzywa, owoce) ale również paliw i ogrzewania. Pamiętajmy również o tym, że jak co roku wagi w koszyku inflacyjnym ulegają dostosowania. Prawdopodobnie styczniowy odczyt ulegnie rewizji w górę.

Martwic może wciąż rosnąca inflacja bazowa w Polsce (11,5 proc.). Dane za luty z krajów strefy euro pokazały ten sam problem. Widać, że cała Europa także boryka się z uporczywością tego zjawiska. Przede wszystkim widać wciąż wysoką dynamikę w usługach.  

Od marca inflacja powinna spowalniać. Będzie to pokłosie schłodzenia koniunktury w Polsce i w innych gospodarkach Europy. Coraz mocniej będą widoczne efekty wcześniejszych podwyżek stóp przez RPP. Spadek będzie też efektem wysokiej bazy odniesienia sprzed roku. Widoczny jest również spadek oczekiwań inflacyjnych. Cały czas jesteśmy  w fazie wygaszania kryzysu energetycznego. Oczekujemy, że na koniec roku inflacja będzie w granicach 9,3-9,4 proc.

Jeśli chodzi o RPP, tutaj za podwyżkami wciąż optować będą tacy członkowie jak: Ludwik Kotecki, Joanna Tyrowicz czy Przemysław Litwiniuk. Ręka obozu gołębi jest jednak znacznie silniejsza i to ona ponownie przechyli szalę na swoją stronę.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.