RPP: decyzja w sprawie stóp już dziś

04-01-2023 12:33
Dziś RPP kończy dwudniowe posiedzenie, pierwsze w nowym roku. Oczekiwania wskazują na brak zmian w poziomie stóp procentowych (6,75 proc.). Nawet jeśli pojawiają się głosy za dalszymi podwyżkami (Kotecki, Litwiniuk, Tyrowicz), szanse na dalszy wzrost są aktualnie bliskie zeru. Na czwartek zaplanowana jest konferencja prasowa prof. Glapińskiego. Wcześniej jednak otrzymamy dane wstępne na temat inflacji w grudniu.
RPP: decyzja w sprawie stóp już dziś.

Rynek w żaden sposób nie wycenia już, że w Polsce może dojść do wzrostu stóp procentowych w najbliższej przyszłości. W tym momencie uwaga będzie skupiona na czwartkowych danych na temat CPI. Konsensus pokazuje spadek dynamiki wzrostu cen do 17,3 proc. Jeśli faktycznie zobaczymy mniejsze liczby od poprzedniej wartości lub nawet poniżej prognoz, wówczas wzrosną spekulacje o terminie pierwszej obniżki stóp w Polsce. Z pewnością tego rodzaju sygnałów uczestnicy rynku będą starali się wyszukać w słowach przewodniczącego RPP. Grudniowy możliwy niższy odczyt inflacyjny może być jedynie chwilowym spadkiem. Wzrost powyżej 20 proc. jest oczekiwany jeszcze w I kwartale tego roku.

Jeśli będą rosły oczekiwania na obniżki stóp, wówczas zloty w najbliższym czasie może znaleźć się pod presją osłabienia. Wówczas deprecjacja PLN może być równoważona przez możliwe dalsze wzrosty głównej pary walutowej. 

Złoty po osłabieniu względem euro tuż po świętach Bożego Narodzenia, w kolejnych dniach ponownie zyskał na wartości. Para EUR/PLN po wzroście do 4,70 szybko wróciła do niższych poziomów. Aktualnie kurs wynosi 4,6660. Od listopada notowania znajdują się w szerokiej konsolidacji ograniczonej od góry poziomem 4,71. 

Wykres EUR/PLN, interwał dzienny, źródło: Oanda TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.