RPP decyduje o stopach procentowych

08-06-2021 12:34
W środę Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Na rynku rozgorzała dyskusja o możliwości zacieśniania polityki pieniężnej, ale RPP wydaje się być nieugięta. Jakiej decyzji należy oczekiwać? Co czeka złotego w najbliższych dniach?
RPP decyduje o stopach procentowych

Z pewnością w trakcie środowego posiedzenia RPP kluczowym elementem dyskusji będzie inflacja i jej wpływ na tempo ożywienia gospodarczego. Odczyt za maj nie pozostawił złudzeń, inflacja konsumencka, mierzona wskaźnikiem CPI, podskoczyła do 4,8 proc. r/r i znalazła się daleko powyżej celu. To, że obserwujemy dynamiczny wzrost cen jest oczywiste, pytanie, czy ma on permanentny charakter. 

Zdaniem gołębiej większości RPP (w tym prezesa Glapińskiego, który ma decydujący głos w przypadku remisu w głosowaniu) wzrost cen ma charakter przejściowy, a jego składowe znajdują się poza strefą odziaływania polityki pieniężnej. Znaczący wkład we wzrost cen mają obecnie ceny paliw oraz innych surowców. Nie bez znaczenia pozostają również osławione przez prezesa Glapińskiego ceny śmieci oraz energii. Część członków RPP nie lekceważy jednak inflacji. Reprezentanci jastrzębiej frakcji (Hardt, Gatnar) wyrazili swoje zaniepokojenie dynamicznym wzrostem cen, jednak ich głosy giną wśród gołębiej większości. Licząc „szable” dochodzimy do wniosku, że za podwyżką stóp zapewne zagłosowałoby trzech członków (Zubelewicz, Gatnar, Hardt). W ostatnim czasie taką możliwość sugerował również Żyżyński. Oznacza to, że przy 10-osobowym składzie RPP wniosek by przepadł. Naszym zdaniem na środowym posiedzeniu zapadnie decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna 0,1 proc.). 

Jak w takiej sytuacji zachowa się złoty? Złoty słabnie w ostatnich dniach oddając część zysków z poprzednich sesji. Rynek zdaje sobie sprawę, że RPP pozostaje gołębia i spekulacyjny umacnianie waluty traci sens. W przypadku EUR/PLN uczciwe wydają się poziomy 4,4450 – 4,4800, w których kurs poruszał się w ostatnich dniach. Niemniej utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie i wyższa inflacją pogłębiają realnie ujemne stopy, co z pewnością nie sprzyja złotemu. Należy oczekiwać większej zmienności przed posiedzeniem RPP oraz po jego zakończeniu. We wtorek po południu notowania EUR/PLN zatrzymały się w okolicy 4,4730, a USD/PLN zbliża się do ważnego oporu. Kurs oscyluje na poziomie 3,6720. 

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.