RPP: bez luzowania, ukrócenie argumentów za luzowaniem

06-11-2020 16:21
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, a także postanowiła o dalszym kontynuowaniu programu skupu obligacji oraz oferowania kredytu wekslowego na finansowanie potrzeb firm. Potwierdzają się nasze przewidywania, że nielimitowany program QE jest wystarczający na sprostanie wyzwaniom gospodarczym drugiej fali pandemii.
RPP: bez luzowania, ukrócenie argumentów za luzowaniem

W nowych prognozach gospodarczych NBP wyróżnia się podwyższenie ścieżki inflacji sugerujące średnio 2,5 proc. w 2021 r. i 2,6 proc. w 2022 r. Implikuje to utrzymywanie się inflacji w celu, a zatem odchodzi argument gołębi na rzecz przeciwdziałania ryzyku deflacji.

Wzrost PKB ma wynieść średnio -3,6 proc. w 2020 r., 2,7 proc. w 2021 r. i 5,8 proc. w 2022 r. Z prognoz wyjawia się obraz powolnego odbicia w przyszłym roku i mocniejsze rozpędzenia ożywienia dopiero w 2022 r.

Z komunikatu nie wynika nic na tyle zaskakującego, aby mogło zatrząść złoty. EUR/PLN cofa się pod 4,52 na usuwaniu z wyceny niepewności o zmiany w polityce RPP. Ale przy schłodzeniu euforii na rynkach zewnętrznych nie sądzimy, aby złoty miał przed weekendem potencjał do umocnienia. Od wtorku (kiedy podano informację o przełożeniu terminu decyzji RPP) złoty zyskał do dolara tylko  0,3 pkt proc. mniej niż węgierski forint.

Zastrzeżenia prawne