Ropa: wzrosty napędzane nadziejami

25-11-2020 09:52
Kurs ropy jest najwyżej od wybuchu wojny cenowej z marca. W tym miesiącu kontrakty podniosły się około 30 proc. Brent kosztuje 48,5 USD za baryłkę, a WTI 45,5 USD za baryłkę. Rynek surowca po raz pierwszy od czerwca wszedł w stan backwardation, co oznacza, że kontrakty wygasające w najbliższych miesiącach mają ceny wyższe niż te w bardziej odległych terminach.
Krzywa terminowa kontraktów na brent i zmiana jej przebiegu w listopadzie. Źródło: Bloomberg
Krzywa terminowa kontraktów na brent i zmiana jej przebiegu w listopadzie. Źródło: Bloomberg

Taki stan rzeczy to pochodna gwałtownego przyrostu zainteresowania kapitału spekulacyjnego, który zakładał wolniejszy progres na froncie prac nad szczepionką na COVID-19. Silny wzrost jest kierunkowo zgodny z przyszłą poprawą fundamentów, ale jednocześnie odegrał się zbyt szybko i jest zbyt silny względem nadal słabych fundamentów.

Dodatkowym zagrożeniem jest spotkanie OPEC+. Część państw przy wyższych cenach może nie chcieć przedłużać ograniczenia wydobycia o prawie 8 mln baryłek na dzień przez kolejne pół roku. Co więcej, kraje, które naruszały w poprzednich miesiącach porozumienie będą wykazywać opór przed dodatkową redukcją wydobycia o charakterze kompensującym niedawne przewinienia.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.