Ropa WTI: stąpanie po kruchym lodzie

13-11-2020 13:58
W piątek kurs WTI spada 1,5 proc., ale pozostaje powyżej bariery 40 USD za baryłkę. Nad notowaniami ropy kłębią się jednak czarne chmury, tym czarniejsze, że kurs ma za sobą kilkunastoprocentowy wzrost.
Wykres tickowy ropy WTI w ostatnich 10 dniach. Źródło: Bloomberg
Wykres tickowy ropy WTI w ostatnich 10 dniach. Źródło: Bloomberg

International Energy Agency obniżyła wczoraj swoje prognozy globalnego zapotrzebowania na ropę. Równowaga pomiędzy popytem a podażą przy obecnych, wysokich cenach surowca wydaje się wątpliwa i krucha.

Owszem, perspektywa opracowania szczepionki daje w perspektywie kilku kwartałów nadzieje na to, że popyt na paliwa zacznie odbijać. Na razie jednak przeważają obawy o to co “tu i teraz”, czyli w IV kwartale 2020 oraz I kwartale 2021 roku. Druga fala pandemii obniża szacunki zapotrzebowania na surowiec. Zapasy pozostają wysokie: w państwach rozwiniętych są nadal ponad 250 mln baryłek powyżej pięcioletniej średniej I choć nieco się obniżają to są zaledwie 50 mln baryłek poniżej rekordowych poziomów z wiosny tego roku. Dodatkowo, podaż surowca rośnie a gdyby OPEC + przywracał wydobycie zgodnie z pierwotnym planem, to nadpodaż surowca byłaby ponownie pogłębiana. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.