Raport rynkowy: czerwiec

10-06-2022 12:57
Fed w najbliższym czasie raczej nie zmieni swojego nastawienia co do tempa podwyżek stóp procentowych. Większa zmiana nastąpiła ze strony EBC, choć "jastrzębi" zwrot instytucji wystarczył jedynie na stosunkowo niwielkie umocnienie euro względem dolara. OPEC+ zwiększa wydobycie ale mimo wszsytko cena ropy dynamicznie rośnie. Złoty po majowej aprecjacji na poczatku czerwca zaczyna słabnąć. "Gołębi" przekaz prezesa NBP wpłynął na deprecjację PLN. Z kolei na realizację "kamieni milowych" warunkujących otrzymanie środków na KPO pewnie jeszcze trochę poczekamy.
Raport rynkowy: czerwiec

USD - Brak oznak recesji w Stanach Zjednoczonych

W maju zatrudnienie w USA uroslo o 390 tys. To wiecej niz oczekiwania (320 tys.). Widac, ze rynek pracy nadal znajduje sie w dobrej kondycji. Jednak ze wzgledu na wysoki popyt na prace nadal istnieje duze ryzyko zjawiska spirali placowo-cenowej. Fed nadal bedzie podnosil stopy wg zamierzonego planu.

Euro - “Jastrzebi” zwrot EBC

Pod koniec maja prezes EBC Christine Lagarde wywolala spore zamieszanie swoim wpisem na blogu. Wskazala ona na stope depozytowa w wysokosci 0% na koniec trzeciego kwartalu, a tym samym na dwie podwyzki stóp po 25 punktów bazowych kazda. Podtrzymala tez perspektywe podwyzki stóp w kierunku poziomu neutralnego w kolejnych okresach, który wedlug czlonków Rady Prezesów EBC wynosi miedzy 1% a 1,5%. Na poczatku czerwca EBC wg planu pozostawilo stopy procentowe na nizmienionym poziomie. Jednoczesnie prezeska Lagarde potwierdzila pierwsza podwyzke w lipcu. Wielkosc zmiany na wrzesniowym posiedzeniu zostala uzalezniona od sredniookresowych perspektyw inflacji. Jesli sie one utrzymaja lub pogorsza, wówczas EBC nie wyklucza wzrostu stóp o 50 bps. Zgodnie z planem program APP zostanie wygaszony z dniem 1 lipca. EBC podnioslo prognozy inflacyjne oraz obnizylo te dotyczace PKB. 

Ropa -  Wzrost produkcji  tylko na papierze?

Pomimo decyzji o zwiekszeniu wydobycia ropy przez kraje OPEC+ do poziomu 648 tys. barylek dziennie w lipcu i sierpniu, surowiec w pierwszej reakcji zyskal na wartosci ok 4 USD. Brent osiagnela w kolejnych dniach poziom ponad 120 USD.

JPY – japońska waluta najsłabsza od 20 lat

USD/JPY zbliżył się do poziomu 135. To najwyższy poziom od 20 lat. Bank Japonii pozostaje przy swoim stanowisku ekspansywnej polityki monetarnej podczas gdy Fed prowadzi walkę z inflacją poprzez szybkie podwyżki stóp procentowych.

Prawdopodobieństwo, że Bank Japonii podejmie jakieś nowe decyzje na posiedzeniu, które zaplanowane jest pod koniec przyszłego tygodnia, jest stosunkowo niskie. Inflacja w kwietniu urosła w Japonii do 2,5 proc. r/r a wskaźnik bazowy jest na poziomie 0,1 proc.

PLN – majowa aprecjacja

Złoty zyskła w maju na wartości w relacji do głównych walut. Para EUR/PLN spadła do poziomu 4,56 podczas gdy jeszcze 10 maja była na poziomie 4,71. Kurs USD/PLN obniżył się z 4,52 do 4,24. Początek czerwca przynosi jednak osłabienie. Aprecjacja złotego była pokłosiem odbicia EUR/USD, która to para po ustanowieniu dołka na 1,0360 urosła do 1,0785. “Jastrzębi” zwrot EBC wsparł współną walute i tym samym pomogło to złotemu. Dodatko na siłę PLN wpłynął słaby dolar. Swoje przysłowiowe “trzy grosze” dołożyłą informacja o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską planu KPO.

Rynek akcji w USA

Silny (+6,24 proc.) wzrost wartości średniej przemysłowej Dow Jonesa pod koniec maja przerwał serię 8 kolejnych tygodniowych spadków tego indeksu. W amerykańskich mediach szeroko komentowany był fakt, że ta 8-tygodniowa sekwencja spadkowa była pierwszą tak długą od końca kwietnia 1932 roku. Po tym sygnale z końca kwietnia 1932 wartość DJIA spadała jeszcze przez ponad 2 miesiące, po czym na początku lipca ustanowione zostało dno krachu cen akcji związanego z Wielką Depresją.

Rynek akcji w Polsce

„Decennial pattern” czyli cykl dekadowy to zaobserwowany na rynku akcji w USA fenomen, który chyba do tej pory nie doczekal sie jakiegos chocby semi-racjonalnego wyjasnienia. Zgodnie z ta koncepcja poczatek dekady – okres lat o datach konczacych sie cyframi 0, 1 i 2 – jest „zwykle” czasem slabej – w porównaniu do reszty dekady – koniunktury na rynku akcji. Kazdy kto nadzial sie na tapniecie na rynkach akcji w 2011 roku, przezyl besse z lat 2000-2002, czy pamieta slabosc rynków akcji z lat 1990-1992 natychmiast zrozumie o co chodzi. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.