Raport rynkowy: czerwiec
USD - Brak oznak recesji w Stanach Zjednoczonych
W maju zatrudnienie w USA uroslo o 390 tys. To wiecej niz oczekiwania (320 tys.). Widac, ze rynek pracy nadal znajduje sie w dobrej kondycji. Jednak ze wzgledu na wysoki popyt na prace nadal istnieje duze ryzyko zjawiska spirali placowo-cenowej. Fed nadal bedzie podnosil stopy wg zamierzonego planu.
Euro - “Jastrzebi” zwrot EBC
Pod koniec maja prezes EBC Christine Lagarde wywolala spore zamieszanie swoim wpisem na blogu. Wskazala ona na stope depozytowa w wysokosci 0% na koniec trzeciego kwartalu, a tym samym na dwie podwyzki stóp po 25 punktów bazowych kazda. Podtrzymala tez perspektywe podwyzki stóp w kierunku poziomu neutralnego w kolejnych okresach, który wedlug czlonków Rady Prezesów EBC wynosi miedzy 1% a 1,5%. Na poczatku czerwca EBC wg planu pozostawilo stopy procentowe na nizmienionym poziomie. Jednoczesnie prezeska Lagarde potwierdzila pierwsza podwyzke w lipcu. Wielkosc zmiany na wrzesniowym posiedzeniu zostala uzalezniona od sredniookresowych perspektyw inflacji. Jesli sie one utrzymaja lub pogorsza, wówczas EBC nie wyklucza wzrostu stóp o 50 bps. Zgodnie z planem program APP zostanie wygaszony z dniem 1 lipca. EBC podnioslo prognozy inflacyjne oraz obnizylo te dotyczace PKB.
Ropa - Wzrost produkcji tylko na papierze?
Pomimo decyzji o zwiekszeniu wydobycia ropy przez kraje OPEC+ do poziomu 648 tys. barylek dziennie w lipcu i sierpniu, surowiec w pierwszej reakcji zyskal na wartosci ok 4 USD. Brent osiagnela w kolejnych dniach poziom ponad 120 USD.
JPY – japońska waluta najsłabsza od 20 lat
USD/JPY zbliżył się do poziomu 135. To najwyższy poziom od 20 lat. Bank Japonii pozostaje przy swoim stanowisku ekspansywnej polityki monetarnej podczas gdy Fed prowadzi walkę z inflacją poprzez szybkie podwyżki stóp procentowych.
Prawdopodobieństwo, że Bank Japonii podejmie jakieś nowe decyzje na posiedzeniu, które zaplanowane jest pod koniec przyszłego tygodnia, jest stosunkowo niskie. Inflacja w kwietniu urosła w Japonii do 2,5 proc. r/r a wskaźnik bazowy jest na poziomie 0,1 proc.
PLN – majowa aprecjacja
Złoty zyskła w maju na wartości w relacji do głównych walut. Para EUR/PLN spadła do poziomu 4,56 podczas gdy jeszcze 10 maja była na poziomie 4,71. Kurs USD/PLN obniżył się z 4,52 do 4,24. Początek czerwca przynosi jednak osłabienie. Aprecjacja złotego była pokłosiem odbicia EUR/USD, która to para po ustanowieniu dołka na 1,0360 urosła do 1,0785. “Jastrzębi” zwrot EBC wsparł współną walute i tym samym pomogło to złotemu. Dodatko na siłę PLN wpłynął słaby dolar. Swoje przysłowiowe “trzy grosze” dołożyłą informacja o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską planu KPO.
Rynek akcji w USA
Silny (+6,24 proc.) wzrost wartości średniej przemysłowej Dow Jonesa pod koniec maja przerwał serię 8 kolejnych tygodniowych spadków tego indeksu. W amerykańskich mediach szeroko komentowany był fakt, że ta 8-tygodniowa sekwencja spadkowa była pierwszą tak długą od końca kwietnia 1932 roku. Po tym sygnale z końca kwietnia 1932 wartość DJIA spadała jeszcze przez ponad 2 miesiące, po czym na początku lipca ustanowione zostało dno krachu cen akcji związanego z Wielką Depresją.
Rynek akcji w Polsce
„Decennial pattern” czyli cykl dekadowy to zaobserwowany na rynku akcji w USA fenomen, który chyba do tej pory nie doczekal sie jakiegos chocby semi-racjonalnego wyjasnienia. Zgodnie z ta koncepcja poczatek dekady – okres lat o datach konczacych sie cyframi 0, 1 i 2 – jest „zwykle” czasem slabej – w porównaniu do reszty dekady – koniunktury na rynku akcji. Kazdy kto nadzial sie na tapniecie na rynkach akcji w 2011 roku, przezyl besse z lat 2000-2002, czy pamieta slabosc rynków akcji z lat 1990-1992 natychmiast zrozumie o co chodzi.