Pszenica: cena najniżej od września 2021

28-02-2023 16:16
W ciągu ostatnich dwóch tygodni cena pszenicy zredukowała poprzednie wzrosty, które miały miejsce pod koniec stycznia i na początku lutego. Kontrakt futures na CBOT spadł do poziomu najniższego od września 2021. Został ustanowiony nowy dołek w okolicach 703 USd za buszel.

Słabość cen pszenicy wynika prawdopodobnie z dobrej sytuacji podażowej, po części dzięki gwałtownemu wzrostowi rosyjskiego eksportu. Firma konsultingowa SovEcon przewiduje rekordowy jego poziom 44,2 mln ton w okresie od lutego do czerwca. Ponadto uczestnicy rynku wydają się optymistycznie nastawieni do przedłużenia umowy zbożowej między Ukrainą a Rosją, a wiadomości na ten temat w ostatnich dniach nie były bardzo  negatywne. Kreml nie zagroził jak dotąd żadnymi środkami odwetowymi pomimo nowych sankcji ze strony państw zachodnich.

Nie można jednak wykluczyć, że Rosja wykorzysta porozumienie jako polityczną dźwignię. Istnieje ryzyko, że niebawem może dojść pewnego rodzaju zawirowań. Rosja nie bez powodu ostro skrytykowała istniejące porozumienie. Umowa zbożowa, która trwa do połowy marca, nie zostanie przedłużona z automatu i dwie strony będą musiały ponownie „usiąść” do rozmów, dlatego tez istnieje szansa, że ceny niebawem odreagują.

Wykres pszenicy (CFD), dane dzienne, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.