Proces dezinflacyjny w USA wciąż trwa

14-08-2024 16:09
Proces dezinflacyjny w USA postępuje. Dowodem na to są wczorajsze dane o cenach producenckich (PPI) oraz dzisiejsze wskaźniki CPI. W lipcu inflacja urosła o 0,2 proc. porównując do czerwca, zarówno jeśli chodzi o wskaźnik zasadniczy jak i bazowy. Indeks rok do roku został zredukowany z 3 proc. do 2,9 proc. a istotniejsza miara – bazowa (wykluczająca zmienne ceny energii oraz żywności) - spadła z 3,3 proc. do 3,2 proc. Można powiedzieć, że cały raport był niemal w pełni zgodny z prognozami rynkowymi. Reakcja rynkowa jest bardziej stonowania niż podczas publikacji wczorajszej.
Proces dezinflacyjny w USA wciąż trwa

Wchodząc w szczegóły widzimy, że ceny usług wzrosły nieco bardziej niż oczekiwano, natomiast towarów zniżkowały mocniej niż wskazywały prognozy. Spadły ceny używanych samochodów a także biletów lotniczych. Wzrosły natomiast czynsze, czyli strefa która zazwyczaj jest stabilna. Inflacja czynszowa pozostaje jednak w trendzie spadkowym, co będzie przyczyniać się do ogólnego spadki wskaźnika CPI w kolejnych miesiącach.

W tym momencie dla Fed inflacja nie jest już najważniejsza. Ostatnia konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC, na której głos zabrał Jerome Powell, jasno dała do zrozumienia inwestorom, że nastąpiła równowaga jeśli chodzi o podwójny mandat Rezerwy Federalnej. Oznacza to jedno, że w tym momencie amerykański bank centralny zaczyna również przykładać większą uwagę do rynku pracy i prawdopodobnie nie pozwoli na to, aby ochłodził się on jeszcze mocniej. Dbanie o pełne zatrudnienia nabiera większego znaczenia, stąd też obserwowaliśmy tak dynamiczną reakcję rynkową na ostatni raport NFP.

Obniżka stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu jest niemalże pewna. Pytanie brzmi jak dużej skali będzie to ruch. Do tego czasu opublikowana zostanie kolejna runda danych z rynku pracy, a także zestaw liczb o inflacji za sierpień.

Dzisiejsza reakcja rynkowa jest umiarkowana a to dlatego, że dane były niemalże w pełni zgodne z prognozami. Indeksy giełdowe kosmetycznie urosły a obecnie znajdują się lekko niżej (SP500 -0,05 proc., Nasdaq Composite -0,35 proc.), EURUSD jest umiarkowanie wyżej przy 1,1040, złoto po dotarciu do poziomu 2480 USD (okolice ATH) zniżkuje do 2450 USD, rentowności 2-letnich obligacji amerykańskich urosły do 4 proc. po czym lekko spadły do 3,95 proc. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.