Powyborcze szachy w Rumunii

08-12-2020 11:28
Choć wybory w Rumunii już za nami, to ich zaskakujące rozstrzygnięcie ma i będzie mieć konsekwencje w nadchodzącej przyszłości.
Powyborcze szachy w Rumunii

W poniedziałek  premier Ludovic Orban zrezygnował z pełnienia funkcji po tym jak jego partia liberalna poniosła klęskę w wyborach. Nie oznacza to jednak, że w Rumunii władze obejmie zwycięzca wyborów – partia socjal – demokratyczna.

Premier Orban zrezygnował, ponieważ partia liberalna ma szanse na utrzymanie się przy władze, lecz potrzebuje silnego partnera. Nadal wydaj się, że to właśnie urzędująca partia ma większą zdolność koalicyjną i mimo braku zwycięstwa w wyborach ma szanse zostać przy władzy.

Prezydent Iohannis, który na tymczasowego premiera desygnował ministra obrony Nicolae Ciuca, wezwał partie do rozmów i podjęcia najlepszej dla Rumunii decyzji. Nowy gabinet będzie musiał zmierzyć się m.in. z kryzysem zdrowotnym, a także deficytem budżetowym, stąd negocjacje będą twarde i burzliwe, choć rezygnacja urzędującego premiera dała szerokie pole do rozmów.

Sytuacja gospodarcza Rumunii oraz problemy z wyłonieniem rządu mogą negatywnie odbić się na ocenach ratingowych, co z kolei wpłynie na możliwość obsługi zadłużenia. RON krótkoterminowo znajdzie się pod sporą presją, a rezygnacja premiera jedynie podsyca niepewność.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.