Powrót restrykcji uderzył w sprzedaż detaliczną

19-02-2021 11:11
Styczniowe dane o sprzedaży detalicznej rozczarowują. W ujęciu realnym sprzedaż spadła o 6 proc. r/.r po -0,8 proc. w grudniu. Ponowne zamknięcie galerii handlowych jest głównym powodem silnego spadku sprzedaży – o 24,6 proc. względem grudnia. Złoty stabilny po danych.
Powrót restrykcji uderzyła w sprzedaż detaliczną

Konsensus rynkowy zakładał -5 proc. r/r i -23,4 proc. m/m. Dane cząstkowe pokazują źródło słabości – ponowne zamknięcie galerii handlowych po 27 grudnia. Sprzedaż odzieży i obuwia tąpnęła o 40,8 proc. r/r. Spadek mobilności Polaków w wyniku przywróconych restrykcji i zamkniętych szkół obniżył sprzedaż paliw (-16,4 proc.). Wzrosła za to sprzedaż mebli, RTV i AGD (+7,1 proc.), co jest już dobrze znanym zjawiskiem w czasie pandemii – rosną zakupy dóbr trwałych w obliczu częstszego przebywania w domu.

Źródło: GUS

Dane sugerują, że luty także będzie trudny dla sprzedaży, choć w mniejszym stopniu niż w styczniu z uwagi na otwarcie galerii handlowych od 8 lutego. Można oczekiwać, że zakłócenia w trendzie będą obecne jeszcze przez kilka miesięcy, ale w obu kierunkach. Realizacja odroczonego popytu po zniesieniu restrykcji będzie pozytywnie odbijać się w dynamice konsumpcji. Ale to temat bardziej na II i III kwartał.

Dane nie mają większego wpływu na złotego. EUR/PLN od momentu publikacji wzrósł z 4,4810 do 4,4885, choć ruch oznacza wymazanie spadku w podobnej skali z poprzedniej godziny. Ogólnie trwa stabilizacja w ramach konsolidacji 4,47-4,51 w oczekiwaniu na silniejsze zawiązanie kierunku na rynkach zewnętrznych. Pozytywnie należy oceniać względną odporność złotego na umocnienie dolara w ostatnich dniach, co sugeruje brak obecności krótkoterminowego kapitału spekulacyjnego zainteresowanego większą zmienności na rynku PLN. Ustawia to asymetrię ryzyk na korzyść aprecjacji, o ile pojawi się silniejszy zryw apetytu na ryzyko. Na razie jednak obowiązuje trend boczny.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.