Poranny przegląd techniczny: EUR/USD, USD/CHF

08-03-2021 10:21
Raj umacniający dolara amerykańskiego trwa w najlepsze. Główna para walutowa wykonuje największą korektę od 12 miesięcy. Krótka pozycja na kontraktach futures na USD z tygodnia na tydzień ulega redukcji.
Poranny przegląd techniczny: EUR/USD, USD/CHF
  • EURUSD

Amerykańskie dane z rynku pracy, które poznaliśmy w piątek, dały kolejny pretekst do aprecjacji USD. Główna prawa walutowa znajduje się już pod 1,1900, co oznacza, że kurs „przełamał” horyzontalne wsparcie wyznaczone przez z 9 listopada 2020 r. Korekt na „edku” rozpoczęta na początku stycznia ma już wielkość ok 470 pkt. i tym samym jest największa w całym impulsie wzrostowym, zapoczątkowanym wiosną ubiegłego roku. Kurs EUR/USD pokonał poziom „overbalance”. Wsparciem dla notowań może być  obszar okolic 1,1845, gdzie wypada hipotetyczny punkt D całej struktury ABCD.

 

Wykres EUR/USD, interwał D1, źródło: TMS Brokers

 

  • USDCHF

Dolar amerykański jest jeszcze silniejszy w relacji do franka szwajcarskiego. W ostatnim czasie została zredukowana o 1,3 mld USD do poziomu nieco ponad 29,1 mld USD krótka pozycja na kontraktach terminowych w dolarze amerykańskim wg raportu CFTF. To najniższy poziom pozycji „short” od grudnia. Para walutowa USD/CFH kontynuuje dziś rajd i jest aktualnie wyceniana na 0,9342. Wzrost wartości „zielonego” względem waluty helweckiej trwa od początku roku, a wzrosty pary walutowej zostały poprzedzone ukształtowaniem się formacji oRGR, której teoretyczny zasięg został już dawno przekroczony. W ubiegłym tygodniu notowania sforsowały techniczny opór na 0,9295 i zmierzają w kierunku 0.9372 – czyli poziomy dołków z czerwca oraz lipca 2020 r. Ten poziom może zatrzymać dalsze wzrosty, lub przynajmniej skłonić inwestorów na realizacji zysków co przyczyni się do korekty spadkowej ostatniego, dwumiesięcznego trendu.

 

Wykres USD/CHF, interwał D1, źródło: TMS Brokers

 

 

 

 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.